18 Yaş Altı Apandisit Hangi Bölüm Bakar

18 Yaş Altı Apandisit Hangi Bölüm Bakar

18 Yaş Altı Apandisite Hangi Doktor Bakar?

18 Yaş Altı Apandisit Hangi Bölüm Bakar, Apandisit, kör bağırsağın üzerinde yer alan Apandis denilen bölgenin iltihaplanmasıdır. Oldukça ciddi bir enfeksiyon hastalığı olan apandisit patlaması ciddi problemlere yol açabilir. Apandisit patlaması soncu ölüm vakaları da görülmektedir. Çoğunlukla 10 ile 30 yaşları arasındaki bireylerde görülen apandisit, aynı zamanda bir bakteri iltihabıdır. Hayati bir risk taşıyan apandisit için, apandis bölgesinde herhangi bir ağrı veya belirtinin olmasından sonra vakit kaybedilmeden sağlık kuruluşlarına gidilmelidir.

18 Yaş Altı Apandisit Hangi Bölüm Bakar
18 Yaş Altı Apandisit Hangi Bölüm Bakar görsel

18 Yaş Altı Apandisit İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Apandisit sorunlarının yetişkinlerde olması halinde Genel Cerrahi Polikliniklerine başvurulması gerekir. Ancak 18 yaş altı apandisit için hangi bölüm bakar? Diyenler için, Çocuk Hastalıklarının bu konuda yetkin olduğunu belirtmek gerekir.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit belirtileri arasında kusma, karın ağrısı, hafif ateş, kabızlık, apandisit bölgesinde şişlik gibi şikâyetler vardır.  Apandisit daha önce de belirttiğimiz gibi son derece tehlikeli bir hastalık olduğundan ve hatta ölümlere yol açtığından bu belirtilere sahip olan kişilerin vakit kaybetmeden hastanelerin ilgili bölümlerine başvurmaları gerekir.

Apandisit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Apandisit tedavisinde, apandisin alınması için yapılan apandisit ameliyatı en bilindik ve uygulanan ilk yöntemdir. Apandisit çok tehlikeli bir rahatsızlık olduğundan, bazı durumlarda doktorla için apandisit şüphesinin oluşması bile apandisitin alınması için yeterli olabilmektedir.

Apandisit tedavisi için yapılan ameliyat öncesinde apandisitin iltihaplı olması halinde apandisit iltihabı boşaltılması gerekir. İltihabın boşaltılmasından yaklaşık 1 hafta sonrasında ise apandisit ameliyatı gerçekleştirilir.

Apandisit ameliyatı, hastaya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bunun sonucunda da apandisit ameliyatı için ciltte 10 cm’lik bir bölge açılmaktadır. Apandisitin patlamış olması durumunda ise karın bölgesine yayılan iltihap, operasyon sırasında temizlenmektedir.

Apandisit ameliyatından 12 saat sonra hasta ayağa kalkabilir ve hareket edebilir.
Ancak hastanın normal hayatına geri dönebilmesi için 2-3 haftalık bir süreç gerekir.

Apandisit ameliyatı laparaskop ( ucuna video kamera tutturulmuş ince bir tüp )  ile yapılırsa yara izi daha da küçük olacaktır. Bunun haricinde Laparoskop ile yapılan apandisit ameliyatı sonrasında hastanın iyileşme süreci, normal ameliyat sürecine göre daha kısa olacaktır.