18 Yaş Altı Astıma Hangi Bölüm Bakar

18 Yaş Altı Astıma Hangi Bölüm Bakar

18 Yaş Altı Astıma Hangi Doktor Bakar?

18 Yaş Altı Astım Hangi Bölüm Bakar, Astım, kronik bir akciğer hastalığıdır. Astım, özellikle dış ortamlarda buluna çeşitli faktörlerin etkisi sebebiyle hava yollarının daralması ile meydana gelir. Bu etkenler genellikle alerjenler, sigar dumanı ve soğuk hava gibi etkenlerdir. Astım atakları, genellikle gece sabaha karşı ortaya çıkar ve çok rahatsız edici bir hal alabilir. Ancak hastanın tedavi görmesi ile astım hastalığında gerileme görülebilir. Lakin astım tedavisi görmeyen bireylerde astım hastalığı zaman zaman sık ataklara neden olur ve bu atakların şiddeti gittikçe de artabilir. Hastalığın düzgün bir tedavi görmemesi ile birlikte akciğer işlevlerinin dengesizleşmesine neden olabilir.

18 Yaş Altı Astım Hangi Bölüm Bakar
18 Yaş Altı Astım Hangi Bölüm Bakar görsel

18 Yaş Altı Astım Hangi Bölüm Bakar?

Çocuklar, yetişkinlere göre hastalıklara daha açık bir vücuda sahiptirler. Bununla birlikte çocuklarda astım görülmesi ile birlikte çocuğun kesinlikle doktor muayenesinde geçmesi gerekebilir. Bu noktada çocuklarında astım şüphesi olan aileler, 18 yaş altı astım hangi bölüm bakar? Araştırması yaparak, çocuklarını sağlık kuruluşlarına götürmektedirler.

Astım, akciğer solunum yolları ile alakalı bir hastalık olduğu için genel manada Göğüs Hastalıkları bölümünün iradesi altında olan bir hastalıktır. Ancak astım hastası 18 yaş altında bir çocuk ise, Çocuk Hastalıkları bölümü bu konuda yetkin olan bölümdür.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım belirtileri şu şekildedir:

  • Astım hastalığı, karakteristik bir hastalık olduğu için ataklar halinde seyretmektedir.
  • Nefes almakta zorlanma, göğüste sıkışma hissi, solunum yaparken hırıltı çıkması
  • Öksürük ve öksürük sonrası zor çıkan balgam
  • Astımla birlikte sinüzit, göz alerjisi, alerjik rinit ve egzama şikayetlerinin de olması
  • Astım belirtilerinden biri de atakların gecenin ileri saatlerine ve sabaha karşı kendisini göstermesi gibi belirtiler astım belirtileri arasında öne çıkan belirtilerdir.

Astım Tanısı

Astım ataklarının yaşandığı sırasında doktor kontrolünde olmak, astım tanısı için daha verimli olacaktır. Bunun haricinde astım atakları sürecinin doktora düzenli ve açıklayıcı bir şekilde anlatılması da astım tanısı için gereklidir. Tıbbı yöntemlerde ise akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, alerji testi, kan testi ile astım tanısı konulmaktadır. Bu noktadan sonra astım tedavisi için gerekli tedavi yöntemleri doktor tarafından uygulanacaktır.