18 Yaş Altı Boğmaca Hangi Bölüm Bakar

18 Yaş Altı Boğmaca Hangi Bölüm Bakar

18 Yaş Altı Boğmaca Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

18 Yaş Altı Boğmaca Hangi Bölüm Bakar, Hava yolu ile bulaşan ve oldukça tehlikeli bir hastalık olan boğmaca hastalığına yakalanan her 100 çocuktan 4’ü hayatını kaybetmektedir. Çoğunlukla temmuz ile ekim ayları arasında görülen boğmaca hastalığının tedavisi de bir hayli zordur. Bu noktada yapılan aşılama tedavileri de bu hastalığın tedavisi için tam veya ömür boyu bir koruma sağlamamaktadır. Bu nedenle boğmaca belirtisinin bulunduğu çocukların zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene ve tedavi altına alınması gerekmektedir. Bu noktada boğmaca tehlikesi ile karşı karşıya kalmak istemeyen aileler, 18 yaş altı boğmaca ya hangi bölüm bakar? Sorusuna da cevap arayabilirler.

18 Yaş Altı Boğmaca İçin Hangi Doktora Gidilir?

Normalde boğmaca bir solunum sıkıntısı hastalığı olduğu için Göğüs Hastalıkları Polikliniğinin iradesi altında olan bir hastalıktır. Anca hastanın 18 yaş altında olması nedeniyle öncelikli olarak Çocuk Hastalıkları bölümüne gidilmesi gerekir.

18 Yaş Altı Boğmaca Hangi Bölüm Bakar
18 Yaş Altı Boğmaca Hangi Bölüm Bakar görsel

Boğmaca Belirtileri

Boğmaca belirtilerinin olduğu ilk andan itibaren gerekli önlemlerin alınması ve Çocuk Hastalıkları uzmanı tarafından tedavisinin yapılması gerekir. Bu noktada boğmaca belirtileri;

  • Özellikle bebeklerde burun akıntısı,
  • Hapşırma
  • Öksürük
  • Yapışkan balgam
  • Boğulma hissi
  • Kusma gibi bet belirtileri bulunmaktadır.

Boğmaca Tanısı ve Tedavisi

Boğmaca tanısının kolayca koyulabilmesi için fiziki müdahalenin yanında klinik belirtileri ve hastanın şikâyetlerinin açık olması gerekmektedir. Bunun haricinde laboratuar test sonuçlarında kanda beyaz küre sayısının artması, eritrosit sedimetasyonda değişikliklerin olmaması boğmaca tanısını koymak için göz önünde bulundurulan değerlerdir.

Boğmaca teşhisinde florosan antikor testleri yapılarak antijen araması yapılmaktadır. Ancak kesin tanının konulması için de kültür gerekir. Bu sayede bakteriler üretilerek boğmaca tanısı kesin olarak koyulmaktadır.

Boğmaca tedavisinde ilk olarak kullanılan yöntem ise eritromisin’dir. En az iki hafta kullanılması gereken eritromisin, özellikle çocuklar için önemlidir. Yetişkinler de ise florokinolonalar kullanılması uygun olabilir. Bebeklerde boğmaca hastalığının olması durumunda ise, bebeklerin hastanede gözetim altında tutulması gerekir. Gözetim ile birlikte de destek tedavilerinin uygulanması gerekebilir. Bu noktada 18 yaş altı çocuklarda boğmaca hastalığı için Çocuk Hastalığı uzmanı ile görüşerek gerekli müdahalelerin yapılması için adım atabilirsiniz.