18 Yaş Altı Egzama Hangi Bölüm Bakar

18 Yaş Altı Egzama Hangi Bölüm Bakar

18 Yaş Altı Egzamaya Hangi Bölüm Bakar?

18 Yaş Altı Egzama Hangi Bölüm Bakar, Bir deri hastalığı olan egzama, tıp dilinde “Dermatit” adını taşımaktadır. Alerjik veya alerjik olmayan nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan egzama, deride kızarıklık, pullanma, kaşıntı ve içi su dolu kabarcıklar şeklinde görülmektedir. Egzama hastalığı her yaş grubunda görülebilen bir hastalık olsa da özellikle 30-50 yaş aralığında daha çok görülmektedir. El ve ayaklarda daha çok kendisini gösteren bu hastalık, hemen hemen vücudun her yerinde kendisini gösterebilir. Egzama, kadınlarda görülme olasılığı erkeklerde görülme olasılığından fazladır.

18 Yaş Altı Egzama Hangi Bölüm Bakar
18 Yaş Altı Egzama Hangi Bölüm Bakar görsel

18 Yaş Altı Egzama İçin Hangi Doktora Gidilir?

18 yaş altı çocuklarda da sık sık görülebilen egzama rahatsızlığı için Çocuk Hastalıkları Polikliniğine gidilmesi gerekmektedir. Bunun haricinde egzama rahatsızlığı için yetkin olan birim Dermotoloji yani cilt hastalıkları bölümüdür.

Egzama Neden Oluşur?

Egzama nedenlerine baktığımız zaman iç ve dış faktörlerin bu hastalığa neden olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte alerjik bünyeye sahip olan kişilerde egzama çıkma olasılığı daha yüksektir. Egzama yatkınlığı olan kişilerin, alerjik test yaptırarak hangi besinlere veya nesnelere alerjilerinin olduğunu tespit edip bu doğrultuda yaşamlarına devam etmeleri gerekmektedir.

Stres ve sıkıntı birçok hastalığın nedeni olduğu gibi egzamanın da belirgin nedenleri arasında yerini almıştır. Bunun haricinde cildin kuru olması, alerjik gıdalar ve kimyasal maddeler de bu hastalığın meydana gelmesine neden olmaktadır.

Dış faktörlere baktığımız zaman; kullanılan sabunlar, kremleri şampuanlar, losyonlar, kokular, takılar, makyaj malzemeleri, deterjanlar, sentetik giysiler, ayakkabılar ve tahriş edici maddeler egzamanın ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadırlar.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama belirtileri arasında en belirgin olanları şunlardır:

  • Kaşıntı ve yanma
  • Kızarıklık
  • Pullanma ve deri dökülmesi
  • Kaşıntı ile gelen çatlaklar ve kanama
  • İçi su dolu kabarcıklar
  • Deride kalınlaşma

Egzama Bulaşıcı Bir Hastalık Mı?

Egzama, her ne kadar bir cilt hastalığı olsa da bulaşıcı bir etkisinin olduğunu söyleyemeyiz. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi egzamanın bir bölgede çıkması, diğer bölgeleri de tehdit etmektedir. Bu nedenle egzamanın vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek adına Çocuk Hastalıkları veya Cildiyeye muayene olmanız gerekebilir.