Mamografiye Hangi Bölüm Bakar?

Mamografiye Hangi Bölüm Bakar?

Kadınların göğüslerindeki kist ve hastalıklara karşı gerçekleştirilen görüntüleme işlemine mamografi adı verilir. Mamografi en küçük problemlerin var olup olmadığı konusunda bilgileri verebilir. Bununla birlikte meme kanser riskini de görüntüleyebilir. Bunun haricinde röntgen filmi olarak da kullanılabilir. Bu uygulamalar sonucunda da kadınlarda herhangi bir kanser riski olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebilir.

Doktor muayenesi ile birlikte 40 yaş ve üzeri kadınlara uygulanan bu teknik, 50 yaş ve üzeri kadınlara yılda 1 kez uygulanmaktadır. Dolayısıyla birçok insan mamografi hangi bölüm bakar? Sorusuna da cevap aramaktadır. Bu sorunun cevabını yazımızın içinde bulabileceksiniz.

Erken teşhis için son derece önemli bir görüntüleme tekniği olan mamografi ile meme kanseri riskinin oluşması ile birlikte gerekli önlemler alınır ve tedaviye başlanılır. Göğüslerdeki herhangi bir anormal değişikler, henüz doktor muayenesi ile ortaya çıkabilecek seviyede değilken mamografi tekniğinin kullanılması ile kanser olup olmadığı daha net belirlenir. Öyle ki, mamografi tekniğinin ortaya çıkardırdığı sonuçlarda başarı oranı %90’a kadar yükselmiştir.

Mamografi tekniğinin bu denli başarılı sonuçlar vermesi ile birlikte birçok kadın bu destekten faydalanarak muayene olabilir ve var ise meme kanseri riskine erken müdahale ile önlem alabilir.

Mamografi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mamografi için gidebileceğiniz birden çok bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerin başında da göğüs hastalıkları ya da genel cerrahi bölümü bulunur. Bunun karicinde tabii ki kadın hastalıkları bölümü de mamografi konusunda sizlere yardımcı olabilecek yetkin bir bölümdür.

Branş açısından ele alındığında genel cerrahi bölümünün meme kanserine karşı erken teşhis için mamografi tekniğini kullandıklarını söyleyebiliriz. Bunun haricinde mamografi çektirmek için göğüs hastalıkları bölümüne de gitmeniz gerekir. Genellikle kadın hastalıkları doktorunuz tarafından kontrol altında tutulan işlemler için her bölümün desteğine de ihtiyaç duyulmaktadır. Birden çok klinik dahilinde çektirebileceğiniz mamografi sonrasında var olan herhangi bir anormalliğe karşı erken müdahale edilir. Meme kanseri gibi anormal durumların ortaya çıkması ile de farklı branşların desteği ile tedavi sürecine girilir. Bu noktada kadınların erken teşhis için bir an önce rutin kontrollerini yapmaları önerilmektedir.

 

saç ekimi
saç ekimi merkezleri