Adete Hangi Bölüm Bakar

Adete Hangi Bölüm Bakar

Adet (Regl) Rahatsızlıklarına Hangi Doktor Bakar?

Adet, rahim içinde oluşan dokuların kanama yolu ile vücuttan atıllığı bir döngüdür. Adet, regl ve aybaşı kavramlar ile de ifade edilebilir. Tıbbi açıdan adet olmak, rahim iç tabakasının kanama yolu ile temizlenmesi ve gebelik için sağlıklı bir ortamın oluşmasıdır.

Adet kanaması, ergenliğin başlaması ile başlar, menopoz dönemine kadar devam eder. Bu süreç içinde sadece gebelik ve emzirme dönemlerinde geçici olarak kesilen adet kanaması, her 28 günde bir tekrarlanmaktadır. Adet kanamaları, beyin tarafından kontrol altına alınmıştır. Adet kanamasının olması ve kanamanın da her ay düzenli bir şekilde olması son derece sağlıklıdır. Bazı insanlar, özellikle ilk kez adet kanaması ile tanışan ergenlik çağındaki kızlar, yeterli bilgiye sahip olmadıkları için adet kanamasının korkulacak bir şey gibi görebilir. Ancak adet kanaması, sağlıklı bir rahim, yumurtalık için son derce önemlidir. Rahim içini temizleyen adet kanaması, sağlıklı bir gebeliğin olması için de gereklidir.

Adet Hangi Bölüm Bakar
Adet Hangi Bölüm Bakar görsel

Adet kanamaları, düzenli olursa her 28 günde bir tekrar etmektedir. Her üreme çağındaki kadında yaşanan adet kanamaları ile 28 günlük bir döngü ile rahim içi temizlenmekte ve sağlıklı bir gebeliğe hazır hale gelmektedir.  Düzenli olarak oluşan adet kanamaları, 28 günde bir tekrarlanmaktadır. Ancak 3 ile 5 hafta arasında değişen süreçlerde adetlerin tekrarlanması da anormal bir durum olarak karşılanmaz.

Adet kanaması, yumurtalık hücrelerinin olgunlaşması ile başlar, yumurtalık hücrelerini yok olduğu menopoz döneminde ise son bulmaktadır. Adet kanaması, sadece gebelik ve sonrasındaki emzirme döneminde sekteye uğramaktadır. Bunun haricinde adet kanamalarının gecikmesi, düzenleşmesi veya sancıların uzun süreli olması durumunda doktor muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada pek çok kadın, adet hangi bölüm bakar? Araştırması da yapmaktadır.

Adet İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adet kanaması, sadece kadınlarda görülen bir hastalık diye tabir edilse de adet kanamasının aslında bir hastalık olmadığını ve sağlık açısından son derece gerekli olan bir durum olduğunu daha önce bahsetmiştir. Ancak zaman zaman adet kanamalarında birtakım istenmeyen sorunlar yaşanabilir. Bu durumda adet kanaması için, Kadın Hastalıkları Polikliniğine yani Jinekoloji bölümüne gidilmelidir.