Ağır Adet Sancısına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Adet ağrısı için hangi bölümden randevu alınır? Adet ağrısı hangi branşa girer? Adet ağrısına hangi bölüm bakar? Adet ağrısı için hangi doktora gidilir ? Sorularınızın Cevabı

Ağır Adet Sancısına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Adet Sancısının Nedenleri?

Kadınların 28 günde bir olmak üzere yumurtlama olarak isimlendirilen adet süreci, gebeliğin olmadığı durumlarda yumurtanın çatlayarak dışarıya atılması olayıdır. Bu süreçte bazı morfolojik (işleyişi sağlayan yapılar) durumlarda aksaklık gözlenmektedir. Adet sancısı dediğimiz olay bu esnada başlar. Kasılmalar şeklinde olabileceği gibi saplanma şeklinde de adet sancısı gözlenmektedir. Genel olarak adet ağrısının nedenlerini:
– Vajina boyutu, çeşidi ve ağız darlığı
– Rahimde ve vajina da kist
– Genetik faktörler
– Vücut ısısına dikkat edilmemesi şeklinde sıralanmaktadır. Yaş grubu ile alakalı olmayan bu özellikler hemen hemen her kadında görülmesi olası sağlık problemlerinden biridir. Adet sancısı sürecinden haberdar olmayan kadınlar da bulunmaktadır. Ancak bu durum, bilindiği gibi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Adet Sancısına Hangi Bölüm Hangi Doktor Bakar?

Adet ağrısının tedavisi kadın hastalıkları ve jinekoloji uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Bu sürecin kadın hastalıklarına özel olmasından dolayı başka uzmanlık alanı gerektirmez. Ancak kist vb. durum söz konusu olduğunda ve başka organları da etkilemeye başladığında genel cerrahi ya da üroloji gibi uzmanlık alanları da devreye girmektedir.

Kadın hastalıkları olarak bilinen adet ağrısı, her adet dönemi görülmektedir. Günlük hayatı zora sokmasından dolayı ağrıları artan kişilerin mutlaka kadın hastalıkları doktoruna görünmesi gerekmektedir. Yapılan müdahale sonucunda her şeyin normal kabul edilmesi halinde, bu sürecin daha ağrısız geçmesi için tedavi almanız mümkündür.

Adet Sancı Şikayetleriniz İçin İlk Önce Hastanelerin Jinekoloji Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.

Adet Sancısı Tedavisi

Adet sancısının tedavisi, öncelikle sebebi bilmek ile başlar. Eğer vajina da bir darlık söz konusu ise süreç biraz uzun olmaktadır. Çünkü bu yapıya dışarıdan müdahale etmek için bir sebep yoktur. Doğum olmadığı sürece ağrı kesici tedavisi ile geçiştirilmektedir.

Rahimde ya da vajina da kist durumu söz konusu olduğunda mutlaka uzman hekimin kontrolünde hareket etmek gerekmektedir. İlaç tedavisi vermediği durumlar olduğunda ısrarla ilaç kullanma eğilimi göstermemeniz gerekir. Ağrı özelliği de bu süreçte hekim için oldukça önemlidir. Tedavinin cerrahi işlem neticesinde ilerlemesi, kistin alınması ile sonuçlanır. Bu süreçten sonra ağrı hafifler ya da ortadan kaybolur.

Adet dönemlerinizde meydana gelen ağrılar için gittiğinizde herhangi bir patolojinin bulunmaması ve normal olarak kabul edilmesi halinde evde yapacağınız egzersizler ve düzenli tempolu yürüyüşler adet ağrısının azalmasını da sağlayacaktır. Sıcak içecekler de adet sürecinize ağrınızın giderilmesine katkı sağlamaktadır.

Adet Sancısı İçin İlaçlar

Adet sürecinde meydana gelen ağrıların sebebi eğer genetik faktörler ise ve vücut yapısı ile alakalı bir durum ise bu süreçlerinde kadınlar daha az ağrı ile geçirmesi sağlanmaktadır. Sosyal hayatın devam etmesi gerekirken aynı zamanda adet ağrısı ile mücadele etmek bedeni oldukça yorar.

Parasetamol, analjezik türevi ilaçlar adet ağrısının giderilmesine katkı sağlamaktadır. Sıklıkla kullanılan ve adet ağrısının kısa sürede medikal tedavisi olan, dolorex ve majezik hap oral yolla kullanılan ağrı kesicilerdir. Adet sürecinde kullanmanız halinde ağrınızı hafifletir, eğer adetin kesilmesine neden olursa bunun için uzman doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Benzer Konular