Ağız İçi Yaralarına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Ağız İçi Yaraları için hangi bölümden randevu alınır? ,Ağız İçi Yaraya hangi branş Bakar? ,Ağız İçi Yaralarına hangi bölüm bakar?, Ağız İçi Yara için hangi doktora gidilir ? Sorularınızın Doğru Cevabı 

Ağız İçi Yaralarına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Ağız İçi Yaralarının Nedenleri

Ağız, mukoza kaplı bir dokudur. Besinlerin sindiriminin başlangıç noktasıdır. Ağız içerisinde yer alan dişler ve tükürük bezleri ile mekanik sindirim gerçekleşir ve buradan sindirim sistemine iletilir. Dışarıya açılan bir organ olmasından dolayı, birçok çevresel etmenden olumsuz etkilenir.

Ağız içerisinde aft adı verilen yaralanmalar da bu sebepten dolayı gerçekleşmektedir. Aftlar, pamuk gibi beyaz bir görüntüye sahiptir. Ağzın hareketini etkiler ve besin alınması esnasında ağrılı bir sürece neden olur. Ağız içi yaraları:
– Diş tedavisi sonrasında
– Kırık dişin dudağa ya da iç yanağa batması
– Sıcak yanığı ya da soğuk yanığı
– Ağız hijyenine dikkat edilmemesi
– Alerjik besin tüketimi, ağız yapısını olumsuz etkilemektedir ve aftların en büyük nedenidir.

Beslenme alışkanlıkları ve kişisel hijyen bu durumda büyük önem taşımaktadır. Özellikle bebeklerde sıklıkla gözlenmesinin nedeni, kontrolsüz yapılan beslenme ve ağız hijyenine dikkat edilmemesinden kaynaklıdır.

Ağız İçi Yaralarına Hangi Bölüm Bakar?

Ağız içerisinde meydana gelen yaralar, derinin ve mukozanın bütünlüğünün korunmasını sağlayan cildiye tarafından tedavi edilmektedir. Öncelikle bu yaranın nedenini bulur ve nedene yönelik bir tedavi prosedürü oluşturur. Ağız içerisinde meydana gelen yaraların birçoğu, ağız bakımına dikkat edilmemesinden kaynaklanır.

Ağız içerisinde sadece aft değil aynı zamanda uçukta çıkmaktadır. Uçuk virüsü de bir defa alındığında vücudun çeşitli bölgelerinde görülmeye başlar. Ancak uçuk, bir virüs nedeni ile gerçekleşir. Afttan en büyük farkı budur.

Ağız İçindeki Yara Şikayetleriniz İçin İlk Önce Hastanelerin Cildiye Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.

Ağız İçi Yaralarına Tedavi

Ağız içinde meydana gelen yaralar için öncelikle başvurulması gereken alan cildiyedir. Herhangi bir rahatsızlık ya da hayat öykünüzü anlatmanız doktorun teşhisinde kolaylık sağlayacaktır. Mide asidi yüksek olan kişilerde de bu aft yaralanmaları sıklıkla görülmektedir. Bu da ağıza alınan her türlü besinler alakalı bir durum olduğunu gösterir.

Sıcak ya da soğuk tüketimi, ağız içerisindeki yapının bir anda değişmesin neden olacağından dolayı temkinli hareket edilmesi gerekmektedir. Besinlerin normal sıcaklıkta olması ağız yaralarından korunmak için oldukça önemlidir.

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından kaynaklanan bir aft söz konusu ise, öncelikle problemin çözümü genel cerrahi uzmanlığı olmaktadır. Bu uzmanlık alanı, genel olarak sindirim sisteminin tüm rahatsızlıklarını tedavi eder ve aftın oluşmasına dolaylı olarak engel olur.
Aft tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardan biri de ağız gargarasıdır. Ağızın iyice çalkalanması ve her bölgesine bu anti-inflamatuar (enfeksiyon, inflamasyon önleyici) gargaranın temas ettiğinden emin olunmalıdır. Ağız içerisinin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Ağız içi yaralarına yakalanmamak için dişler günde en az 2 defa fırçalanmalı ve ağız bakımına dikkat edilmelidir. Ferahlatıcı ağız gargaraları kullanılabilir. Eğer elinizde gargara yoksa demlenmiş soğumuş adaçayı ile de ağız bakımınızı yapabilirsiniz. Özellikle bebeklerde kullanılan adaçayı, ağız içerisindeki
yaraların oluşmasını engeller.