Ağız Kokusuna Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Ağız Kokusu için hangi bölümden randevu alınır? ,Ağız Kokusuna hangi branş Bakar? ,Ağız Kokusuna hangi bölüm bakar?, Ağız Kokusu için hangi doktora gidilir ? Sorularınızın Doğru Cevabı

Ağız Kokusuna Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Ağız Kokusunun Nedenleri?

Ağız, besinlerin vücuda alınma yoludur. Sürekli yenen besinler, buradan sindirim sistemine gönderilir ve bu şekilde döngü devam eder. Besinlerin alınması ve bu sürecin tamamlanması, sağlık açısından gerekli ve olmazsa olmaz bir durumdur. Ancak beslenme sonrasında ağız bakımı da oldukça önemlidir. Yenilen besin artıkları diş kenarlarına yapışarak ağızda hoş olmayan kokuların da oluşmasına neden olur.

Ağız kokusu, günlük hayatı olumsuz etkileyen bir sağlık problemidir. Sürekli insanlarla iç içe yaşadığımızdan dolayı bu koku sadece sizi değil çevrenizdeki insanları da rahatsız edecektir. İnsanlarla etkili iletişim kurmanıza da engel olacaktır. Bu yüzden ağız kokusu şikâyetiniz için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Ağızda meydana gelen koku:
– Diş eti ve dişte meydana gelen hastalıklar
– Ağız içerisinde meydana gelen yaralar
– Sindirim sistemi hastalıkları
– Hormon sistemi hastalıkları
– Üst solunum sistemi hastalıkları
– Tümör ve kistler ana sebebi oluşturmaktadır.

Ağız Kokusuna Hangi Bölüm Bakar?

Ağız kokusunun en büyük nedeni diş kaynaklıdır. Diş ve diş etlerinde meydana gelen rahatsızlıklardan dolayı ağız kokusu görülmektedir. Ancak sayılan nedenler sadece dişten değil başka hastalıkların olabileceğini de gösterir. Bu yüzden ağız kokusu problemi yaşamanız halinde, öncelikle diş hekimine danışmanız gerekmektedir. Diş hekimi tarafından ağız detaylı bir şekilde muayene edilir.

Eğer diş ve ağız yapısından kaynaklanan bir ağız kokusu yoksa, bu durumda mutlaka başka bir uzman hekime yönlendirilir. Mide problemi var ise öncelik dahiliye, solunum sistemi problemi var ise göğüs hastalıklarına ve kbb uzmanına yönlendirme yapılır.

Ağız Kokusu Şikayetleriniz İçin İlk Önce Hastanelerin Diş Hastalıkları Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.

Ağızda Aseton Kokusuna Dikkat!

Her ağız kokusu farklı bir rahatsızlığın belirtisini bizlere verir. Önemli olan erken dönemde hastaneye başvurmamız gerektiğidir. Gün içerisinde ağzınızda acı bir koku var ve sabah uyandığınızda ağız buruşukluğu ve kuruma ile eşlik ediyorsa hormon sisteminizle alakalı bir problemin işaretini vermektedir. Ağız kokusu eğer aseton adı verilen çözücü madde gibi kokuyorsa bunun sebebi şeker hastalığıdır.

Şeker hastalığında keton cisimciklerinin parçalanmasından kaynaklı, şeker yükselir ve ağız içerinde aseton kokusu gelir. Bu koku diş fırçalama ya da yemek yeme ile kolay kolay gitmez. Bunu fark etmeniz durumunda dahiliye ya da endokrin uzmanına danışmanız gerekmektedir.

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağızda meydana gelen koku, kaynağına yönelik olarak tedavi edilmektedir. Öncelikle kokuya sebep olan kaynak tedavi edilir. Ardından koku giderilir. Tedavinizin uzun ya da kısa sürmesi problemin ciddiyetine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bundan dolayı, sürekli ağız bakımı yapılması ve ağzın her yemekten sonra bol su ile çalkalanması gerekmektedir.

Dişler kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda dişlerin fırçalanması gerekir. Sindirim sistemiyle alakalı bir ağız kokusu varsa, aç kalma süresi kısaltılmalıdır. Aralıklarla ufak atıştırmalıklar tercih edilmelidir.

Benzer Konular