Alerjiye Hangi Bölüm Bakar?

Alerjiye Hangi Bölüm Bakar?

Alerjiye Hangi Bölüm Bakar?

Birtakım maddelere karşı aşırı duyarlılık durumu, alerji olarak ifade edilir. Bağışıklık sistemimiz, bize doğrudan olumsuz etki etmeyecek olan bu maddelere karşı aşırı korumacı davranır ve gereğinden fazla koruyucu madde üreterek bir reaksiyon gösterir.

Birtakım maddelere karşı alerjisi olan kişilere atopik kişiler denilmektedir. Bağışıklık sisteminin ilk başta alerji gösterdiği bir madde ile daha sonra tekrar karşılaşıldığından bağışıklık sistemi bu maddeyi hatırlar ve koruyu önlemler alarak gereğinde fazla duyarlılık gösterir.

Toplumumuzda her 3 kişiden 1’i bazı maddelere karşı reaksiyon gösterir. Alerji, genetik sebeplere dayanıyor olsa da alerjiye çevresel etkenlerin neden olduğu bir gerçektir. Bu nedenle kişi çevresindeki alerjiye neden olan maddeler ile ne kadar çok karşı karşıya gelirse, o kadar çok alerjik rahatsızlık yaşamaktadır. Özellikle mevsim değişikliklerinde alerji durumu sıkça görülür.

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Herhangi bir maddeye karşı bağışıklık sistemi bir reaksiyon gösteren kişiler, alerji hangi bölüm bakar? Sorusunu da dile getirmektedirler. Bu noktada alerji için gidilmesi gereken bölüm, İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüdür.

Alerjik Hastalıklar Nelerdir?

Vücudumuzun her bir organı farklı maddelere karşı reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle alerjisi olan bir kişinin, tüm alerjen maddelere karşı reaksiyon gösterir diye bir düşünce yanlıştır. Örneğin; allerjen maddelerin başında gelen polen bir kişide alerji yaparken, diğer alerjik bir kişide hiçbir etki yapmayabilir.

Alerji hastalıklar nelerdir? İşte alerji ile birlikte ortaya çıkabilecek hastalıklar:

  • Alerjik astım
  • Alerjik orta kulak iltihabı
  • Nezle
  • Egzema (atopik dermatit)
  • Alerjik Sinüzit
  • Alerjik Göz Nezlesi

Alerjen maddelere maruz kalındığında bu hastalıkların olması muhtemeldir. Bu hastalıklar her ne kadar hafif hastalıklar olarak düşünülse de aslında insanın yaşam kalitesinde doğrudan etki eden hastalıklardır. Bu yüzden önemsenmesi gereken hastalıklardır. Ayrıca anafilâksi adı verilen ve ani ölümle sonuçlanan bir hastalığa da nende olabilirler. Bu durumda uzman bir İç Hastalıkları uzmanına başvurulması gerekir.

Alerjen Maddeler Hangileridir?

Polenler, tozlar, kimyasallar, ufak böcekler gibi pek çok alerjen madde bulunur. Bunların haricinde hayvan tüyleri, gıdalar, ilaçlar, kokular, kimyasal ürünler vs. gibi alerjik etki eden maddeler de vardır.