Alzheimer Hangi Bölüm Bakar

Alzheimer Hangi Bölüm Bakar

Alzheimer Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Alzheimer Hangi Bölüm Bakar, Toplumda yaygın olarak görülen ciddi zihinsel hastalıklardan biri olan alzheimer hastalığı, tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Daha çok ileri yaş grubundaki bireylerde meydana gelebilen alzheimer hastalığı, bazı nedenlere bağlı olarak etkisini göstermekte ve birçok belirtiler göstermektedir. Tedavi edilemediği takdirde bireylerin günlük yaşantısını ciddi anlamda olumsuz etkileyen alzheimer hastalığı, ileriki evrelerde bireylerin çok daha ciddi zihinsel problemler yaşamasına zehin hazırlayabilmektedir.

Alzheimer Hangi Bölüm Bakar
Alzheimer Hangi Bölüm Bakar görsel

Alzheimer Rahatsızlığı İle Doğrudan İlgilenen Bölüm Hangisidir?

Bilinenin aksine alzheimer problemi ile doğrudan psikiyatri servisi değil, nöroloji bölümü ilgilenmektedir. Bu bakımdan alzheimer rahatsızlığına maruz kalınması durumunda doğrudan hastanelerin nöroloji bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Nöroloji Bölümünde Kimler Görev Almaktadır?

Nöroloji bölümünde doğrudan beyin hastalıkları uzmanı, ilgili hemşire ve sağlık personeli görev almaktadırlar. İlgili sağlık sorunlarının nedenlerinin kesin olarak tespit edilmesi açısından nöroloji uzmanı talimatı doğrultusunda gerekli test ve tetkiklerin yaptırılmasından hemen sonrasında gerekli tedavi uygulamalarına geçilerek ilgili rahatsızlığın tedavi süreci ilgili nöroloji uzmanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Nöroloji Bölümü Ne Gibi Sağlık Sorunlarını İncelemektedir?

Nöroloji bölümü, doğrudan sinir sisteminin anatomik ve fizyolojik özellikleri ile ve çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen bozukluklarını ve klinik sendromunu incelemektedir.

Nöroloji Bölümünün Doğrudan İlgilendiği Diğer Hastalıklar Nelerdir?

Yalnızca alzheimer hastalığı ile ilgilenmeyen nöroloji bölümü aynı zamanda şu gibi sağlık sorunları ile de doğrudan ilgilenmektedir.

  • Beyin damar rahatsızlıkları ile
  • Baş ağrısı, migren rahatsızlığı ile
  • Epilepsi rahatsızlığı ile
  • Periferik sinir hastalıkları ile
  • Kas hastalıkları ile
  • Uyku bozuklukları ile
  • Baş dönmesi rahatsızlıkları ile
  • Parkinson hastalığı ile
  • Alzheimer ve benzeri demans rahatsızlıkları ile
  • Beyin ve omurilik tümörleri ve iltihaplanmaları gibi birçok farklı türden sağlık sorunları ile ilgilenmektedir.

Nöroloji Bölümüne Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Hastanelerde yer alan diğer bölümlerde olduğu gibi, nöroloji bölümüne de yalnızca hafta içi başvuru yapılmaktadır. Bu bakımdan alzheimer ve diğer sağlık sorunları türlerine maruz kalınması durumunda hafta içi doğrudan nöroloji bölümüne başvuru yapılabilir veya online olarak nöroloji bölümü randevusu alınarak da nöroloji bölümüne başvuru yapılabilmektedir. Bu bakımdan yukarıdaki ilgili sağlık sorunlarına sahip olunması durumunda hastanelerin nöroloji birimine başvuru yapılması gerekmektedir.