Anjine Hangi Bölüm Bakar

Anjine Hangi Bölüm Bakar

Anjin Rahatsızlığına Hangi Doktor Bakar?

Özellikle çocuklar, kış aylarında çeşitli birçok hasatlığa yakalanmaları kaçınılmaz olmaktadır boğaz ağrısı, yüksek ateş, bademciklerin şişmesi, boğazda acı, ses değişikliği vs. birçok rahatsızlık çocuklar için son derece problemli bir süreç yaratabilmektedir. Anne ve babalar zaman zaman bu tarz grip vakalarının önüne grip ilaçları veya bitki çayları ile geçmeye çalışabilmektedir. Lakin anjin adı verilen bu hastalık, gerekli müdahalelerin yapılmaması halinde çok ciddi ateşli romatizmal hastalıklara yol açabilir.

Toplumda bademcik iltihabı olarak adlandırılan anjin, teşhisi ve tedavisi kolay bir hastalık türü olarak değerlendirilmektedir. Lakin tedavisi ihmal edilen anjin hastalıkları, ilerleyen zamanlarda çok ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya bırakabilir. Zamanında gerekli tedavilerin yapılmadığı bu rahatsızlık, uzun vadede ateşli romatizmal hastalıkların oluşması gibi ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Bu nedenle anjin belirtisinin oluşması ile birlikte en yakın zamanda tedavisini yapılması için doktora görünmeniz gerekebilir. Bu noktada birçok insanın aklına Sorusu anjin hangi bölüm bakar? gelmektedir.

Anjin Hangi Bölüm Bakar
Anjin Hangi Bölüm Bakar görsel

Anjin İçin Hangi Doktora Gidilir?

Anjin, yani bademcik iltihaplanması bademcikler ile ilgili bir rahatsızlık olduğu için bu konunun alanı olan KBB polikliniklerinde gerekli destekler alınmalıdır. Yaşanılan anjin rahatsızlıklarından sonra herhangi bir KBB uzmanına muayene olarak gerekli tedaviler ile bu hastalığın üstesinden gelmeniz mümkündür.

Anjin Tehlikeli Midir?

Akut, subakut ve kronik gibi çeşitleri olan anjin bazı zamanlarda ciddi tehlikeler de doğurabilir. Özellilikle akut anjinler, bakteri ve virüs bulaşarak kendisini gösterdiği için daha ciddi bir problem olarak görülmektedir. Bakteri sebepli anjinler, genellikle çocuklarda görülür ve halsizlik, iştahsızlık gibi şikâyetlere sebep olur. Bu nedenle bakteri sebepli anjinler için mutlaka gerekli tedavilerin yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra anjin hastalığı yaşayan çocukların iyi beslenmesi ve dinlenmesi de son derece önemlidir.

Anjin Bulaşıcı Mıdır?

Anjin tedavisinde, dinlenme, yumuşak ve sıvı gıdalar ve bol su tüketimi son derece önemlidir. Ayrıca antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Anjin tedavisi yapılmadığı sürece bulaşıcı bir etki de gösterebilir. Lakin uygun bir antibiyotik tedavisine başlanması ile birlikte 24 saat içinde bulaşıcı etkisinin yok olacağını belirtmek gerekir.