Anne Sütü Hangi Bölüm Bakar

Anne Sütü Hangi Bölüm Bakar

Anne Sütü ve Annelige Hangi Doktor Bakar?

Tam bir mucize olarak adlandırılan anne sütü, birçok hastalığın oluşmasını önleyen bir besindir. Bu nedenle ilk 6 ay boyunca hiçbir gıda takviyesi yapılmadan sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin hayatlarını geri kalan bölümünde daha sağlıklı bir yaşam sürerler. Buna istinaden her anne sütü mucizevi bir şekilde bebeklerinin özelliklerine göre şekillenmektedir. Böylece her anne sütü, bebekler için en ideal besin kaynağı haline geliyor. Bunun haricinde emzirmenin hem anneye hem de bebeğe birçok faydası olduğu da kanıtlanmıştır. Bu noktada anne sütü emen bebek, annesini kanserden korumakta ve annesinin kilo vermesini kolaylaştırmaktadır.

Anne Sütü Hangi Bölüm Bakar
Anne Sütü Hangi Bölüm Bakar görsel

Anne Sütü İçin Hangi Doktora Gidilir?

Anne sütü, hem anne için hem de bebeği için çok önemlidir. Bu noktada annenin, bebeği için sağlıklı bir süt verebilmesi ve bebeğinin sağlığını tehlikeye atmaması için bir takım kontrollerin yapılması gerekir. Böylelikle doktor muayenesi ve tahlillerine ihtiyaç duyan anne, anne sütü için hangi doktora gideceğini bilmeyebilir. Anne sütüne hangi bölüm bakar? Sorununa yanıt arayanlar için, anne sütü ile ilgili durumlara Kadın Hastalıkları bölümünün yetkin olduğunu belirtmemiz gerekir. Kadın hastalıkları bölümü, aynı zamanda Jinekoloji olarak da ifade edilmektedir.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

  • Anne sütü sağlıklı bir gelişim için gerekli olan ilk besindir. İlk 6 ay boyunca bebeğe verilen anne sütü, bebeğin D vitamini alması bakımından son derece önemlidir. İçerdiği minareler bakımından bebeğin gelecekte sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayan anne sütü, laktoz içermesi nedeniyle kalsiyum emilimini de arttırmaktadır.
  • Doğum sonrasındaki 72 saat içinde salgılana süt,  bebeği enfeksiyonlara karşı korumaktadır.
  • Anne sütü, bebeğin gelişiminde doğal bir sakinleştirici rolü oynamaktadır. Her zaman steril olan bu süt, bebeğin ilerleyen yaşlarda obeziteye yakalanmasının da önüne geçiyor.
  • Anne sütünü yeterince alan bebeklerde, kolik sorunu daha az yaşanmaktadır.
  • Bebekliğinde anne sütün yeterince alan kişiler, astım, çölyak, Multipl Skleroz, lenfoma, astım ve bazı kanser türlerinden de korunmaktadır.
  • Yapılan araştırmalar sonucunda anne sütü emen bebeğin, anne sütünü yeterince emmeyen bebekten daha zeki olacağı kanıtlanmıştır.