Aorta Hangi Bölüm Bakar

Aorta Hangi Bölüm Bakar

Aorta Hangi Doktor Bakar?

Aorta Hangi Bölüm Bakar, Aort hastalıkları, üç ayrı şekilde sınıflandırılmaktadır. Bunlar; damar genişlemesi, damar tabakalarının ayrılması ve damar tıkanması ya da daralmasıdır. Tıbbi anlamda damar genişlemesi anevrizma, tabakaların birbirinden ayrılması ise diseksiyon olarak isimlendirilmektedir. Aort kaynaklı rahatsızlıklara kalp ve damar cerrahisi bölümü bakmaktadır.

Aort anevrizmasında damarın yırtılma riski bulunmaktadır. Aort damarının yırtılması sonucunda ölüm riski ile karşı karşıya kalınmaktadır. Sigara ve uyuşturucu bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıkları olan bireylerde ilerleyen yaşlarda aort anevrizması tehlikesi ortaya çıkabilmektedir. İnsan bedeni için hayati önem taşıyan aort; kalbe, kollara, iç organlara ve bacaklara kan taşımaktadır.

Aorta Hangi Bölüm Bakar
Aorta Hangi Bölüm Bakar görsel

Aort Üç Katmandan Oluşmaktadır

Vücudun en önemli atardamarı olan aort, üç katmandan oluşmaktadır. İç katmanın yırtılması sonucunda kan orta katmana geçiş yapmaktadır. Kendine yeni bir yol oluşturan kan aort diseksiyonuna neden olmaktadır. Diseksiyon oluşumunda en ciddi tetikleyici yüksek tansiyondur.

Aort rahatsızlığının ortaya çıkması durumunda acilen kalp ve damar cerrahisi bölümüne başvurulması gerekmektedir. hastanın aklın aort kaynaklı bir sorun gelmemektedir. Ancak şiddetli ağrılar, hastanın hekime başvurma mecburiyetini ortaya çıkarmaktadır. Genellikle hekim kontrolünden önce aort sorunları anlaşılamamaktadır. Ayrıca şeker hastalıkları, sigara kullanımı, kan akımının yetersizliği, pıhtılaşma damarlarda tıkanma ve daralmaya neden olmaktadır.

Aort Hastalıklarının Belirtileri

Hayati tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olan aort sorunları bir takım belirtilerle sinyaller vermektedir. Şiddetli karın ağrıları, aort damarındaki sorunların ilk belirtisidir. Göğüs bölgesinde ortaya çıkan ani ağrılar, nabzın düşmesi, şiddetli terleme, nefes darlığı ve halsizlik aort damarındaki hastalıkların habercisidir. Yaşanan ciddi sorunlarda ise öksürük ve ağızdan kan gelmesi durumları da görülmektedir. Aort sorunlarının kesin teşhisinde EKO, MR, bilgisayarlı tomografi, renkli dopler ve anjiyografi kullanılmaktadır.

Aort sorunlarında hastalara anjiyo uygulaması yapılmaktadır. Bazı hastalarda hayati tehlikeler ortaya çıkmaktadır. Sorunun ciddi olması halinde ise cerrahi müdahaleler söz konusudur. Örnekle açıklamak gerekirse; diseksiyon durumunda yapay damarlardan yararlanılmaktadır. Aort kapağının etkilenmesi halinde ise değiştirilme yapılmaktadır. Damarların daralmasında ise anjiyografi yöntemi ile stent yerleştirilmektedir. Aort damarının tamamen tıkalı olması durumunda en etkili müdahale ameliyattır.