Apandisite Hangi Bölüm Bakar

Apandisite Hangi Bölüm Bakar

Apandisite Hangi Doktor Bakar?

Apandisite Hangi Bölüm Bakar, Apandisit sık duyulan bir rahatsızlıktır. Özellikle apandisit patlaması toplumumuzda yüksek oranlarda görülmektedir. Bu rahatsızlık iltihaplanmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Apansidit sorunları ile genel cerrahi bölümü ilgilenmektedir. Şiddetli ağrılara neden olan apandisit asla küçümsenmemesi gereken bir sağlık sorunudur. Bazı durumlarda öldürücü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Kör bağırsak üzerinde yer alan apandisit, ciddi enfeksiyon hastalığı olarak sınıflandırılmaktadır. Apandisin olarak isimlendirilen bölgenin iltihaplanması sonucunda apandisit denilen sorun ortaya çıkmaktadır. Apandisit patlaması ciddi bir sorundur ve hayati tehlikeye neden olmaktadır. Temelde bakteri iltihabı olan apandisit en sık 10-30 yaş aralığında görülmektedir. Apandisit bölgesinde bir ağrı, sızı ortaya çıkması durumunda acilen hekime başvurulması gerekmektedir. Apandisit sorunlarında başvurulması gereken bölüm ise genel cerrahidir.

Apandisite Hangi Bölüm Bakar
Apandisite Hangi Doktor Bakar

Apandisit Sorununun Belirtileri Nelerdir?

Apandisit sorunu çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genel olarak ansızın patlak vermektedir. Apandisitin başlıca belirtisi, o bölgede şiddetli ağrılardır. Apandisitin diğer belirtileri ise; kusma, ateş, iştahsızlık, ağrılı bölgede şişlik, kabızlıktır. Apandisit patlamadan müdahale edilmesi gerekmektedir. Şiddetli ağrı çeken hastalar hastaneye başvurduklarında genellikle apandisitlerinin patlamak üzere olduğu anlaşılmaktadır.

Apandisit hakkında ipucu veren ilk belirti olan ağrılar karın bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Gitgide yayılan apandisit ağrıları, donuk olmakla birlikte süreklilik göstermektedir. Karnın sağ kısmında yoğunlaşan ağrı, zaman geçtikçe şiddetlenmekte bıçak saplamaları şeklinde hissedilmektedir. Mide bulantısı ile birlikte kabızlık görüldüğü gibi bazı durumlarda ishal ortaya çıkmaktadır.

Apandisit Nasıl Oluşur?

Apandisit sorununun ortaya çıkmasında en etkili olan faktör apendiksin denilen iç kısmın dışkı ile tıkanmasıdır. Bunun yanı sıra tenf dokularının şişmesi de apandisit sorununu doğurmaktadır. Ansızın ortaya çıkan apandisit sorununu tetikleyen çeşitli unsurlar bulunmaktadır. En sık rastlanan neden olan apendiksin tıkanmasında, apendiks lümende sıvı birikmektedir. Bakterilerin çoğalması sonucunda apandisit iltihaplanması ortaya çıkmaktadır. Sıvı çoğalması ve iltihaplanma ise iç basıncın artmasına neden olmaktadır.

İltihaplanma sonucunda apendiks şişmektedir. Şişliğin artmasına bağlı olarak apandisitin patlama tehlikesi oluşmaktadır. Giderek kanlanan apendiks doku, beslenmenin bozulmasına sebebiyet vermektedir. sürecin devamında ağrılar, kusma ve kabızlık ya da ishal sorunları görülmeye başlamaktadır.