Ayak Şişmesine Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Ayaş Şişmesi için hangi bölümden randevu alınır? ,Ayak Şişmesine hangi branş Bakar? ,Ayak Şişmesine  hangi bölüm bakar?, Ayak Şişmesi için hangi doktora gidilir ? Sorularınızın Doğru Cevabı 

Ayak Şişmesine Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Ayak Şişmesinin Nedenleri?

İnsan vücudu belli bir düzen içerisinde çalışmaktadır. Bu düzenin bir parçası olmakta bu yüzden önemlidir. İnsan vücudunda yer alan her organın sistemin belirli bir görevi vardır. Bu organlar, aşırı derece çalıştığında duruma tepki verir. Şişme, yanma ve ağrı gibi patolojik durumlar gösterir.

Ayaklarda fazla yorgunluğa dayanamaz. Bu durumda ağrılı bir şekilde şişme gösterir. Ayakların şişmesinin başka nedenleri de vardır. Bunlar:
– Ayakta kalma süresinin uzaması
– Ayağın sürekli olarak aşağı sallanması
– Ayakkabı seçimi
– Uzun yolculuk (pozisyon kaynaklı)
– Yorgunluk
– Kalp ve damar hastalıklarından dolayı ayaklarda şişmeler meydana gelmektedir.

Ayakların şişmesi bir diğer ismi ile ödemdir. Kalp hastalıklarının en önemli belirtilerinden birini, ayaktaki ödem belirlemektedir. Bu yüzden ayaklarda şişme varsa bu durum ciddi bir sağlık problemine dönüşebilmektedir. Yüksek tansiyon gibi metabolizma hastalıkları da ayakların şişmesine neden olmaktadır.

Ayak Şişmesine Hangi Bölüm Hangi Doktor Bakar?

Ayaklarda meydana gelen şişme, öncelikli olarak iki ayakta şişme mevcutsa, dahiliye hekimine gidilmesi gerekmektedir. Kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık problemlerinin kontrolü için gerekli olmaktadır. Yapılan tetkikler neticesinde, herhangi bir problem çıkmazsa istirahat edilmesi gerekir.

Varis adı verilen toplardamarların sebep olduğu şişlikler, genellikle dışarıdan mor görünümlü olmaktadır. Ancak bazı durumlarda, bu görüntü içeride kalır ve deri üzerinde şişlik şeklinde gözlenir. Bu durumda kalp damar cerrahisinin gözetiminde olmak gerekmektedir.

Ayakta darbeye bağlı bir şişlik gözleniyorsa burada kemik hasarı çatlağı, kırığı olmuş olabilir. Bundan dolayı ortopedi hekiminin gözlemlemesi gerekmektedir. Yapılan tetkikler sonucunda da tedavi düzenlenmektedir.

“Ayak Şişmesine Şikayetleriniz İçin İlk Önce Hastanelerin Dahiliye Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.”

Ayak Şişmesi Tedavisi

Öncelikle doktora danışmadan önce, ayak şişmesi problemi ile karşılaştığınızda:
– Ayaklarınızı dinlendirme sürenizi uzatmanız gerekir.
– Ayağın vücuttan da yukarıya doğru uzatılması, kan dolaşımını düzenleyerek şişliği indirebilir. Bu süreci bir iki gün kadar devam ettirebilirsiniz. Ancak ayaklarda mevcut şişmede bir değişiklik yoksa bu patolojik kaynaklı bir sıkıntıdır. Mutlaka bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Ayaklarda bulunan şişme, giderek artıyorsa kalp ve damar cerrahisinin kontrolünde olmanız gerekmektedir. Varis tanısı konulması, bu sürecin cerrahi işleme tabi tutulmasına neden olmaktadır. Ayaktaki şişlik, kan dolaşımının düzenlenmesi ile normal haline dönecektir. Bir süre varis çorabının kullanılması da damarların yapılarının gevşemesine engel olacaktır.

Eğer kalp kaynaklı bir problem mevcutsa bu tedaviye medikal olarak devam edecektir. Kalp tedavisinde cerrahi işlem ertelenebilir. Bu kişinin hastalığının ciddiyetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Böbreklerin yetmezliği söz konusu ise diyaliz adı verilen cihaz kullanılarak böbreğin yükü azaltılır. Filtre işlemini böbrek değil de diyaliz cihazı yapar. Bu sayede böbreğin fonksiyonuna bağlı olarak şişlik iner.