Ayak Tabanı Yanmasına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Ayak Tabanı Yanması için hangi bölümden randevu alınır? ,Ayak Tabanı Yanmasına hangi branş Bakar? ,Ayak Tabanı Yanmasına hangi bölüm bakar?, Ayak Tabanı Yanması için hangi doktora gidilir ? Sorularınızın Doğru Cevabı 

Ayak Tabanı Yanmasına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Ayak Tabanı Yanması Neden Olur?

Ayaklar, vücudun ağırlığını sürekli olarak taşıyan uzuvlardır. Bu yüzden de gün sonunda en fazla yorgunluk hisseden vücut bölümüdür. Vücudun dinlenme esnasında, hissettiği ilk ağrı ayak ağrısıdır. Bundan dolayı ayaklar mümkün oldukça güzel şekilde değerlendirilmelidir.

Ayak ağrısının yanı sıra taban kısmınsa yanmalar da yine yorgunlukta bağdaştırılabilir. Çünkü ayak yorgunluğu, belli bir süre sonra ayak yanmasına döner. Böyle bir durum gözlenirse ayakları diz seviyesinden yukarıya kaldırmak gerekir. Ayaklarda meydana gelen yanma:
– Genetik faktörlere bağlı olarak
– Aşırı kilo
– Ter bezlerinin aşırı çalışması
– Hormon bozuklukları
-Bazı vitamin ve mineral eksiklerine bağlı olarak gerçekleşir. Ayakta yanmanın olmasının en bilinen nedeni ise yorgunluktur. Bu yüzden ayak bakımına da oldukça dikkat edilmelidir.

Ayak Tabanı Yanması İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ayak tabanında meydana gelen yanma hissinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler doğrultusunda incelemek gerekirse, öncelik ortopedi uzmanlık alanına aittir. Ortopedi uzmanı ayak yapısına hakimdir ve bunun kaynağı hakkında doğru yönlendirmelerde bulunur.

Nöroloji uzmanın danışılması gereken durum olabilir mi? Evet olabilir. Çünkü ayakta mevcut yanma, sinirsel bir problemin göstergesi olabilmektedir. Kendini nadir bir şekilde gösterse de aslında olan bir problemi ayağa yansıması şeklinde tanımlanır.

Ayakta yanma ve terleme durumu, endokrin uzmanı tarafından değerlendirilmektedir. Danışmış olduğunuz uzman hekimin istediği tetkikler neticesinde hormonsal bir problem söz konusu ise bu durumda tedavi hormon tedavisine dönüşmektedir.

Ayak Tabanı Yanma Şikayetleriniz İçin İlk Önce Hastanelerin Ortopedi Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.

Ayak Tabanı Yanması Tedavisi

Her hastalıkta olduğu bu, ayak yanmasında da tedavi nedene yönelik yapılmaktadır. Hayati bir probleme sebebiyet vermeyen bu bulgu, kişiyi sürekli olarak rahatsız edeceğinden dolayı tedavi edilmelidir.  Danışmış olduğunuz ortopedi uzmanının tavsiyelerine uyarak hayatınızı devam ettirmeniz gerekmektedir.

İlaç ve merhem türevi tedaviler ile ayak tabanındaki yanma geçirilebilir. Ancak kullanılan çorap kaynaklı bir ayak yanması olabileceği için, çoraplarınızı dikkatli şekilde seçmeniz gerekmektedir. Ayağın tüm terini emen bir çorap belli bir süre sonra ayakta yanmaya neden olacaktır. Bundan dolayı çorabı özellikle seçmeniz gerekecektir.

Ayak hijyeni, ayak yanmasında oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ayakta mevcut olan his, hijyen eksikliğinden kaynaklanabilir. Gün içerisinde sürekli olarak çorap ya da ayakkabı içerisinde olan ayak, bu durumdan rahatsız olacaktır. Bu yüzden eve geldiğinizde ılık suda bir süre bekletmeniz, ardından sabun ile güzelce yıkayıp kurulmanız ayak bakımı için yeterli olacaktır.
Ayak tabanı yanması, bu tedavi şekillerini uygulamanız halinde azalacak ve zamanlar yok olacaktır. Ancak tedavi yöntemlerini uygulamanız durumunda iyileşme sağlamadıysanız mutlaka doktora danışmanız ve bu rahatsız edici durumu ifade etmeniz gerekmektedir.

saç ekimi
saç ekimi merkezleri