Aybaşı Gecikmesine Hangi Bölüm Bakar

Aybaşı Gecikmesine Hangi Bölüm Bakar

Aybaşı Gecikmesine Hangi Doktor Bakar?

Aybaşı Hangi Bölüm Bakar, Aybaşı veya diğer adıyla Âdet, kadınlarda 28 günde bir hormonların etkisiyle tekrarlanan bir döngü olarak tanımlanabilir.

Aybaşı, ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar sadece emzirme ve gebelik döneminde duran Âdet kanamaları, beyin tarafından kontrol edilen ve yönetilen bir döngüdür. Özellikle Âdet kanamasını yeni yaşayan ergenlik dönemindeki genç kızlar, Âdet kanaması ile alakalı olarak korkular yaşamaktadır. Ancak ergenlik döneminde başlayan Âdet kanamaları, rahim iç dokusunu tazeleyen bir döngüdür. Bunun haricinde Âdet kanaması, sağlıklı bir gebeliğin olmazsa olmazlarındandır. Âdet kanamasının başlaması ile birlikte aybaşı döngüsü de başlamaktadır.

Âdet döngüsüne aybaşı denilmesinin sebebi ise, Âdet kanamalarının 28 günde bir tekrarlamasıdır. Üreme çağındaki kadınların 28 günde bir tekrarlayan Âdet döngüsünde olmaları, rahimlerin her ay düzenli olarak temizlenmesi anlamına gelmektedir. Aybaşı özellikle Âdet olarak bilinmektedir. Bunun haricinde regl olmak, renkli olmak, hastalanmak, mens olmak gibi isimlerle de ifade edilmektedir.

Normal Âdet döngüsü, 28 gün olsa da 21-35 gün arasında tekrarlanan Âdet döngüleri de normal sayılmaktadır. Âdet kanaması ortalama olarak 4 gün sürse de 1-7 gün arasında Âdetli olmak da normal sayılmaktadır. Âdet kanaması, kadının ergenlik dönemine girmesi ile birlikte başlar ve yumurtalık hücrelerinin tükendiği menopoz dönemine kadar devam etmektedir. Aybaşı, sadece gebelik ve emzirme dönemlerinde geçici olarak duraksamaktadır.

Aybaşı Hangi Bölüm Bakar
Aybaşı Hangi Bölüm Bakar görsel

Aybaşı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aybaşı yani Âdet, her 28 günde bir tekrarlanan bir döngüdür. Âdet kanaması bu noktada insan sağlığı için son derece önemlidir. Rahmin temizlenmesini ve sağlıklı bir çocuk doğum sürecinin başlamasına kadar etkili olan Âdet kanamalarının zaman zaman düzensizleşmesi veya herhangi bir problem yaratması soncunda, hastaların doktor gözetimine alınması gerekebilir. Bu noktada pek çok aybaşı geçiren kadın, aybaşı hangi bölüm bakar? Sorusuna yanıt aramaktadırlar.

Âdet kanaması, sadece kadınlarda olan bir hastalık olduğu için, kadın hastalıkları içinde yer almaktadır. Aslında bir hastalık olamayan, vücudun bir temizlik mekanizması olan Âdet kanamaları için Jinekoloji yani Kadın hastalıkları polikliniğine giderek muayene olunarak, herhangi bir problem sonrasında gerekli tedavilerin yapılmasına imkân tanınmalıdır.