Bademcik iltihabına Hangi Bölüm Bakar?

Bademcik iltihabına Hangi Bölüm Bakar?

Bademcik iltihabına Hangi Bölüm Bakar?

Bademcik iltihabı, vücuda girmesi muhtemel mikroplara karşı savunma görevi yapan bademciklerde apselerin meydana gelmesidir. Bademcik iltihabı, genellikle bademciklerin şişmesi ve acıması ile kendisini göstermektedir. Bademcik iltihabının en belirgin sebebi ise vücuda herhangi bir mikrobun bulaşmak istemesidir. Vücuda ağız yolu ile girmek isteyen mikroplar, vücuda giderken bademciklere takılırlar ve sonucunda da iltihap meydana gelir. Bademcik iltihabı, öncelikli olarak kızarıklık şeklinde kendisini hissettirir.

Bademcik İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Bademcik iltihabının oluşum seviyesine göre farklı belirtiler göstermesi beklenir. Ancak genel bademcik iltihabı belirtilerine bakacak olursak;

  • Boğaz ağrısı
  • Yutkunmakta zorlanma
  • Yutkunurken boğaza bir şey takılma hissi
  • Halsizlik
  • Ateş
  • Ağız kokusu
  • Boğazda ve boyunda şişme
  • Ses değişmesidir
  • Ayrıca çocuklarda mide bulantısı ve kusma da beklenilebilir

Bademcik İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bademcik iltihabı, vücuda giren mikroplar karşı bir savunma mekanizmasının oluşmasından sonra kendisini göstermektedir.  Bu nedenle sık sık bademcik iltihabı geçirmek mümkün olabilir. Bu doğrultuda boğazda ağrı ve acı olması, günlük yaşam kalitesini de doğrudan etkilemektedir. Doktorlar tarafından verilecek ilaçlar ve uygulanacak tedaviler ile bademcik iltihabından kısa sürede kurtulmak mümkündür. Peki, ama bademcik iltihabı hangi bölüm bakar?

Bademcik, Kulak-Burun-boğaz polikliniğinin inceleme alanında olan bir organdır. Bu nedenle bademcik iltihabına maruz kaldıysanız, teşhis ve tedavisi için KBB uzmanlarında destek alabilirsiniz.

Bademcik İltihabı Teşhis Ve Tedavisi

Bademcik iltihabının teşhisi son derece kolaydır. KBB uzmanı tarafından basit bir fiziki muayene ile bademcik iltihabının teşhisi konulabilmektedir. Bademcik iltihabının teşhisi sonrasında kullanılabilecek en bilindik yöntem ise ilaçla tedavi yöntemidir. Bu noktada hastanın bademciklerinde mikropları yok etmek için antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Hasta bademciklerinde ağrı ve acı hissediyorsa, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler de kullanabilir. Bademcik iltihabı tedavisinde ilaç haricinde gün içerisinde aralıklar ile gargara yapmak, dinlenmek, bol su tüketmek gibi ekstra detaylara da dikkat edilmelidir. Bademcik iltihabı tedavisi genellikle 1 hafta sürebilir. Ancak kişinin bağışıklık sistemine oranla bu süreç uzayabildiği gibi aynı zaman da kısala da bilir.