Bağışıklık Tedavisine Hangi Bölüm Bakar

Bağışıklık Tedavisine Hangi Bölüm Bakar

Bağışıklık Tedavisine Hangi Doktor Bakar

Bağışıklık Tedavisine Hangi Bölüm Bakar, Enfeksiyon hastalıkları bölümünün kontrolünde olan bağışıklık, en genel tanımlama ile vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar, vücut dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Kimi insanların bağışıklık sistemleri sağlıklı şekilde işlerken, kimi insanların ise bağışıklık sistemleri zayıf olmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıf olması, kişileri hastalıklara karşı savunmasız duruma düşürmektedir. Sık sık hastalıkla boğuşan bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar, en basit hastalıklarda dahi yatağa düşmektedir. Bu nedenlerden dolayı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi oldukça önemlidir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan hastaların mutlaka hekim kontrolünde tedavi izlemesi gerekmektedir. Sorun yaşayan hastaların mutlaka enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurması gerekmektedir. Vücudun mikroplara karşı savunulmasında sorumluluk yüklenen doku ve organlardan oluşmaktadır. Bağışıklık sisteminin yapı taşı olan hücreler lökosit olarak isimlendirilmektedir.

Bağışıklık Tedavisine Hangi Bölüm Bakar
Bağışıklık Tedavisine Hangi Bölüm Bakar

Bağışıklık Sistemi Hücreleri; Lökositler

Lökositler insan sağlığı açısından kritik görevler üstlenmektedir. Mikrop ve bakterilere saldırarak, onları etkisiz hale getiren lökositler bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda mikroplarla savaşamamaktadır. Bu durum insan bedenini hastalıklara açık ve savunmasız hale düşürmektedir. Mikroplarla mücadele edilmesi için bir takım toksik maddeler üretilmektedir. Lökositlerin işlevlerini yerine getirememesi halinde gerekli olan toksik maddelerin üretimi gerçekleşmemektedir. Bu durum bağışıklık yetmezliği olarak isimlendirilmektedir.

Bağışıklık yetmezlikleri ilaç ve beslenme programları ile düzenlenmeye çalışılmaktadır. Hastaların tedavi süreçlerine ve beslenme programlarına uymaları gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan gıdalar ağırlıklı olarak tüketilmelidir.

Hastalığın Genel Nitelikleri

Bağışıklık sistemi hastalıklarında tanının koyulması çocukluk yaşlarında gerçekleşmektedir. Bağışıklık yetmezliğinin ortaya çıkmasının ilk nedenleri arasında kalıtsal faktörler bulunmaktadır. Yetişkin hastalarda ise çevresel faktörler etkili olmaktadır. Kimyasal maddeler, radyasyon ve hava kirliği bağışıklık sistemini zayıflatarak, bağışıklık yetmezliğinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İnsan bedeninde herhangi bir enfeksiyonun belirli aralıklarla tekrar etmesi bağışıklık sistemi sorunlarının habercisidir. Hastalıklar düzelse dahi belirli aralıklarla yeniden ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi hastalıkları sorunları olan kişiler uzun süreli antibiyotik kullanımı uygulamaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda karaciğer, dalak ya da lenf bezi büyümeleri de görülmektedir. Kan hücrelerinin sayısı azaldığı gibi aynı zamanda alerjik şikayetler ortaya çıkmaktadır.