Baş Dönmesine Hangi Bölüm Bakar

Baş Dönmesine Hangi Bölüm Bakar

Baş Dönmesine Hangi Doktor Bakar?

Baş dönmesi, toplumumuzdan en sık rastlanılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Genellikle oturduğun yerden aniden kalkmak, aniden hızlı hareket etmek gibi sebeplerin neden olduğu baş dönmesinin sebepleri ve neden olacakları çok daha farklı olabilmektedir. Başınız döndüğünü zaman, genellikle tansiyon, açlığa veya üzüntü gibi sebeplere bağlı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak baş dönmesi bir hastalık değil, bir hastalığın net bir belirtisi olabilir.

Baş dönmesinin birden çok çeşidi vardır. Bunlardan en bilindik olanı “Vertigo” olarak anılmaktadır. Vertigo, etrafınızda bulunan her şeyin dönmesi ya da yukarı doğru kayması hissine sebebiyet verir. Bir diğer baş dönmesi çeşidi olan “Dizziness”, sarhoşluk, sersemleme gibi baş dönmesi hissine neden olmaktadır.

Baş dönmesi her ne kadar bir hastalık olarak görülmese de baş dönmesinin sık sık yaşanması bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle baş dönmesinin ne sıklıkla veya hangi nedenlerden dolayı meydana geldiğini iyice takip edilmelidir. Bu takip edilmeler sayesinde muayene ve tedavi için doktora gittiğinizde daha iyi teşhis konulması mümkün olmaktadır. Doktora gitmek isteyen birçok insan da baş dönmesi hangi bölüm bakar? Sorusunu sormaktadır.

Baş Dönmesi Hangi Bölüm Bakar
Baş Dönmesi Hangi Bölüm Bakar görsel

Baş Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş dönmesi daha öncede belirttiğimiz gibi başlı başına bir hastalık değildir. Ancak baş dönmesinin sık sık olması bir hastalığın belirtisi veya habercisi olabilir. Baş dönmesi konusundan muayene ve tedavi için gitmeniz gereken bölüm, Dahiliye’dir.

Baş Dönmesi Sebepleri Nelerdir?

Baş dönmesinin sebepleri hafif olabileceği gibi oldukça tehlikeli sebepleri de olabilir. Bu sebeplerden biri olan iç kulak sorunları, insan dengesini doğrudan etkilediği için baş dönmesine de sebebiyet vermektedir.

Yaşanılan travmatik olaylar da baş dönmesi sebepleri arasında yer almaktadır. Aniden düşmeler, kazalar, kafayı bir yere çarpmalar gibi travmatik olaylar, baş dönmesine neden olmaktadır.

Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) olarak bilinen kafanın sağa sola, aşağı yukarı olarak hareket edilmesinden sonra meydana gelen baş dönmesidir.  Kafanın hareket etmesi sonrasında iç kulakta yaşanan bir karışıklık sonrasında baş dönmesi kendisini gösterir.

Bunların haricinde migren ve kullanılan ilaçların yan etkisi de baş dönmesine neden olabilir.