Basura Hangi Bölüm Bakar

Basura Hangi Bölüm Bakar

Basura (Hemoroid) Hangi Doktor Bakar?

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığı olan kişilerin genel cerrahi bölümüne başvurması gerekmektedir. Basur, en sık görülen makat hastalığıdır. Basur hafife alınmaması gereken ciddi bir sorundur. Sağlıklı insanın günde en az bir kez büyük tuvalet ihtiyacını gidermesi gerekmektedir. Basur hastalarında tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesinde ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

Kalın bağırsak rektumu ve anüs toplardamarlarının zarar görmesiyle ortaya çıkan basur da, kesecikler oluşmaktadır. Basur kesecikleri toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Varis olarak da isimlendirilmektedir. Basur kesecikleri dışkılama esnasında anüsten dışarıya çıkmaktadır. Bu durum şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Hastalığın ilerlemesi durumunda kesecikler anüsten dışarıya sarkmaya başlamaktadır. Bu evrenin sonucunda dışkılama sırasında ciddi ağrılar oluşmaktadır.

Basur Hangi Bölüm Bakar
Basur Hangi Bölüm Bakar görsel

Basura Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Tıpta hemoroid olarak isimlendirilen basur hastalığına neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Basur kesecikleri, anüsün 2-3 cm içerisinde bulunan damarların genişlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca damarların çevresini saran bağ dokular gevşemektedir. Sonuç olarak sarkan kesecikler ortaya çıkmaktadır. Damarlar genişlemeye ek olarak bir de hacimsel olarak büyümektedir. Damarlarda meydana gelen bu değişimler, dışkılama esnasında anüsten dışarıya doğru sarkmalara neden olmaktadır.

Anüsten sarkan damarlar basur memesi olarak isimlendirilmektedir. Hastanın ciddi ağrılar çekmesine neden olan basur memeleri, dışkılama sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra basur memesi oluşan hastalar, gün içerisinde sık sık ağrı çekmektedir. Oturma sırasında dayanılmaz acılar çekilmesine neden olan basur memesinin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kabızlık Basurun Temel Nedeni

Basur iç ve dış olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Hastaların ciddi ağrılar çekmesine neden olan basurun altında yatan temel neden kabızlıktır. Kabız olan insan tuvalette aşırı zaman geçirmekte ve ıkınmaktadır. Bu durum anüs içerisindeki damarların zorlanmasına ve hatta yırtılmasına neden olarak basuru ortaya çıkarmaktadır.

Basur memelerinin boyutları, hastalığın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kimi hastalarda yalnızca mercimek boyutunda olurken, kimi hastalarda ise daha büyük boyutlarda olmaktadır. Basurdan korunmak isteyenlerin ilk olarak kabızlığa karşı önlem almaları gerekmektedir. Tuvalette uzun süre vakit geçirmek basura neden olmaktadır. Dışkılama esnasında damarların zorlanmasını engellemek adına ıkınma eylemi yapılmamalıdır.