Bel Soğukluğuna Hangi Bölüm Bakar

Bel Soğukluğuna Hangi Bölüm Bakar

Bel Soğukluğuna Hangi Bölüm Bakar?

Tıp dilinde “üretrit” olarak bilinen bel soğukluğu, daha çok erkeklerde görülen bir hastalık olsa da kadınların bu enfeksiyonu kapma olasılıkları her zaman daha fazladır. Bel soğukluğu aynı zamanda bir cinsel hastalık tipidir.

Bel soğukluğu, idrar yoluna cinsel yol ile bulaşan yaygın bir hastalıktır. Bel soğukluğunun belirtileri ise çok belirgin olmamakla birlikte enfeksiyon başlangıcına kadar da kendisini fark ettirmez. Hastalık tedavi edilmediği sürece eklem iltihabı ve kısırlık gibi ciddi problemlere yol açabilir. Bel soğukluğuna neden olan bakteriler, vücudun nemli yerlerinde, bilhassa da üreme bölgelerinde gelişim göstermektedir. Bel soğukluğu en çok üreme bölgelerinde kendisini gösterse de ağız, boğaz ve göz gibi bölgelerde de kendisini gösterebilir.

Bel soğukluğu, cinsel ilişki ile sağlam olan kişilere de bulaşabilir. Bel soğukluğu hastalığı olan bir anne, doğum sırasında bu hastalığı bebeğe de bulaştırabilir. 18-30 yaş arası milyonlarca insana bulaşmış olan bel soğukluğu hastalığının tedavisi için doktor muayenesi ve doktor kontrolü gereklidir. Aksi takdirde hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel yaşam kalitesini etkileyebileceği gibi çok ciddi sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Bel soğuklu belirtisi olanlar ve bu konuda muayene olmak isteyenler, bel soğukluğuna hangi bölüm bakar? Araştırması yapmaktadırlar.

Bel Soğukluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel soğuklu, çoğunlukla idrar yollarındaki enfeksiyon sebepleri ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Cinsel yaşamı da doğrudan etkileyen bel soğukluğu tedavisi için, üroloji klinikleri bu konuda yetkin olan bölümdür.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğu tedavisi için antibiyotik kullanımı gerekebilir. Geçmişte bel soğukluğu tedavisinde penisilin antibiyotiği iğnesi ile kolayca tedavi edilebilmekteydi. Lakin tıbbın gelişmesi kadar, bakterilerin de bu antibiyotiklere karşı direnç kazanması ile farklı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde hem erkek hem de kadınlar için bel soğukluğu tedavisinde kullanılabilecek çok güçlü antibiyotikler keşfedilmiştir. Bel soğukluğu için kullanılan antibiyotikler; sefiksim, ofloksasin ve siprofloksasin gibi antibiyotiklerdir.

Bel soğukluğu tedavi sürecini başarı ile atlatmış ve tamamen iyileşmiş bir kişi, bel soğukluğu hastalığı taşıyan kişilerle cinsel münasebete girdikleri takdirde tekrardan bel soğukluğu ile karşı karşıya kalabilirler.