Böbrek Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Böbrek Ağrısı için hangi bölümden randevu alınır? , Böbrek Ağrısına hangi branş Bakar? , Böbrek Ağrısına hangi bölüm bakar?, Böbrek Ağrısı için hangi doktora gidilir ? Sorularınızın Doğru Cevabı 

Böbrek Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Böbrek Ağrısının Nedenleri?

Böbrek, vücutta bulunan çift şeklinde olan boşaltım sistemi organlarındandır. Vücuda alınan her türlü sıvı maddenin mutlaka uğraması gereken bir durak gibidir. Bu yüzden de beslenme ile böbreğin direk bağlantısı bulunmaktadır. Böbrekte yer alan bölümler, buradan geçen sıvıyı süzme ve filtre işlemlerine tabi tutmaktadır.

Böbreklere gelen her madde dışarıya atılmaz. Bazılarının geri emilmesi gerekmektedir. Bu maddeler ise vücut için eser (olması gereken) maddelerdir. Vücut içerisinde yer alan bu şahane düzen, böbreğin doğru şekilde fonksiyonunu göstermesi ile sağlanır. Böbrek fonksiyonu bozulmaya başladığında, vücut adı verilen bu sistemde birtakım aksaklıklar yaşanır. Böbrek ağrısı ile başlangıç gösteren bu sürecin nedenlerine bakacak olursak:
– Böbrekte kum, taş olması
– İdrar yolu enfeksiyonu
– Böbrek enfeksiyonu
– Böbrekte kitle
– Böbrek büyümesi gibi faktörler gözlenmektedir. Böbrekler hassas organlardır, bu yüzden ağrısının şiddeti de buna göre fazladır.

Böbrek Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Böbrekler, boşaltım sistemi organıdır. Bundan dolayı boşaltım sisteminin uzmanı, üroloji hekimidir. Üroloji uzmanı, böbrekle alakalı şikayetlerin neticesinde gerekli testleri isteyerek böbrekte meydana gelen değişikleri kontrol eder. Bu değişikliklerin ana kaynağını bulur. Branş olarak, ürolojinin yanı sıra kanser gibi bir durum söz konusu ise mutlaka onkoloji hekimi ile birlikte çalışma yürütür.

Böbrek kanseri çok yaygın şekilde görülen bir kanser türü değildir. Ancak çok sessiz ilerleme gösterir. Başlangıçta böbrek büyümesi gibi farklı karakteristik özelliklerle karşımıza çıkar. Kanserleşmesi uzun zaman alacaktır. Bu süreçte farkedilmesi durumunda, böbrek alınarak hayata tek böbrek ile devam edilebilir.

“Böbrek Ağrısı İçin İlk Önce Hastanelerin Üroloji Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.”

Böbrek Ağrının Tedavisi

Böbrek ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerine bakılarak, tedavi yöntemlerini inceleyelim. Böbrekte taş ya da kum varsa öncelikli olarak bunu düşürülmesi hedeflenir. Bunun için uygulanan medikal tedavi sonrasında ışın ile taş kırılır. Kadınlarda kum ya da taş dökme, erkeklere nazaran daha kolay gerçekleşmektedir. Bundan dolayı erkeklerde ağrının şiddeti daha fazladır.

İdrar yolun enfeksiyonu ise kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Bunun nedeni vücut anatomisinden kaynaklanmaktadır. Tedavi öncelikli olarak kişisel hijyenden başlar ve sonrasında idrar yolu antiseptiği tedavisi uygulanır. Bu tedavinin verdiği yanıt gözlenerek ağrının geçmesi takip edilir.

İdrar yolu enfeksiyonu ilerlediği sürece, böbrekler ulaşan bir enfeksiyon gözlenir. Bu durumda böbreklerin de ağır tedavi ile bu enfeksiyonu uzaklaştırması gerekir. Böbrekler vücudun süzgeçleridir. Bundan dolayı çok fazla yorulmaması gerekmektedir. Enfeksiyon böbreği fazlasıyla yoran bir durumdur. Enfeksiyonunun giderilmemesi durumunda, böbrek kaybı söz konusu olur.

Böbrek, tüm filtrasyon (süzme), absorbsiyon (geri emilim) olaylarının gerçekleştiği organdır. Bundan dolayı, vücut için önemlidir. Böbreğin herhangi bir nedenle hastalığı söz konusu olduğunda mutlaka uzman hekime danışılmalı ve mevcut ağrıyı gidermeye çalışmamanız gerekir.