Boğaz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Boğaz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Boğaz Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Boğaz Ağrısı Hangi Bölüm Bakar, İnsanların sık sık karşılaştığı bir rahatsızlık olan boğaz ağrısı, birçok neden bağlı olarak ortaya çıkar. Boğazda ağrı hissinin olması ise boğazın içi yüzeyini örten mukoza dokusundan kaynaklanmaktadır. Boğazımızın ağrımasına, şişmesine veya tahriş olmasına neden olan etkenler, mukozada “enflemesyon” adı verilen özel bir duruma neden olur. Enflemesyonun şiddeti ise boğaz ağrısı şiddetinin miktarını tetiklemektedir. Boğaz ağrısı, genellikle konuşurken veya yutkunmaya çalışırken şiddetini gösterir. Bunun yanında boğaz ağrısının süreklilik göstermesi de mümkündür. Yaşanan ağrı ve acının dinmemesi ve daha da kötüye gitmesi sonucunda bir uzman doktor tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada boğaz ağrısı şikayeti yaşayan pek çok insan boğaz ağrısı hangi bölüm bakar? Araştırması yapmaktadır.

Boğaz Ağrısı Hangi Bölüm Bakar
Boğaz Ağrısı Hangi Bölüm Bakar görsel

Boğaz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Boğaz ağrısı, zaman zaman şiddetini arttıran ve boğazda dayanılma acılar yaşatabilen bir rahatsızlıktır. Evde aldığınız önlemlerin yanı sıra kişisel olarak uyguladığınız tedavilerin işe yarayıp yaramamasına bakmadan kesinlikle bir doktora görünmenizde büyük yarar vardır. Bu noktada boğaz ağrısı çekenlerin KBB, yani Kulak-Burun-Boğaz polikliniklerinden randevu almaları gerekmektedir.

Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Boğaz ağrısı nedenleri aşağıdakilerdir:

  • Bakteri, virüs ve diğer mikropların sebep olduğu eski veya yeni enfeksiyonlar,
  • Tütün ürünleri, sigara içmek
  • Maruz kalınan ve boğazı tahriş eden gazlar ya da dumanlar,
  • Çok fazla soğuk veya sıcak gıdaların tüketilmesi,
  • Sert veya asitli yiyecek-içeceklerin aşırı tüketimi,
  • Hiç ara vermeden sürekli olarak konuşmak
  • Herhangi bir yabancı cisim ile boğazın zedelenmesi. Örnek; ceviz kabuğu, balık kılcığı, çekirdek kabuğu vs.
  • Yeteri kadar su ve sıvı tüketilmemesi,
  • Burun tıkanıklığı sebebiyle, nefes alışverişinin ağızdan yapılması. Bu durum boğazda kuruluğa ve sertleşmeye yol açacağından boğaz yapısı tahrişe açık bir hale gelecektir.
  • Mide asidinin boğaza kadar ulaşıp boğazı tahriş etmesi gibi nedenler boğaz ağrısının en belirgin nedenleridir

Boğaz ağrısında bilinen en etkili neden sigara kullanımıdır. Özellikle günlük olarak aşırı sigara tüketilmesi ve sigara içeriğinde bini aşkın zararlı ve tahriş edici yabancı maddelerin bulunuyor olması her sigara içiminde boğaza direkt olarak zarar vermektedir. Sigaranın ayrıca gırtlak kanserine de neden olduğunun altını çizelim.