Boyun Tutulmasına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Boyun Tutulması için hangi bölümden randevu alınır? ,Boyun Tutulmasına hangi branş Bakar? , Boyun Tutulması hangi bölüm bakar?, Boyun Tutulması için hangi doktora gidilir ? Sorularınızın Doğru Cevabı 

Boyun Tutulmasına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Boyun Tutulmasını Nedenleri?

Boyun, vücudun kafa ile bağlantısını sağlayan çok önemli ve özel bir bölümdür. Boyun hattı boyunca birçok sinir ağı bulunmaktadır ve omurga le direk bağlantısı vardır. Bu yüzden hayati önem taşıyan bölümlerden birisidir. Boynun korunması ve boyunda meydana gelecek bir hassasiyet, hayatı olumsuz etkilemektedir.

Boyun, kaslardan oluşan özel bir yapıdır. Bu kasların işlevi de kafanın hareketi için önemlidir. Boyun tutulması adı verilen bu olay da baş ve vücudun ortak hareketinden kaynaklanan bir problem neticesinde görülmektedir. Çok fazla çeşitli nedeni olmayan boyun tutulması, boynun ters hareketinden kaynaklı olarak gerçekleşebilmektedir.

Klima, vantilatör gibi sürekli bir hava akımı sağlanan ortamda, boynun korunmaması ve bu akım arasında kalınması durumunda da boyun tutulması gerçekleşmektedir. Yatış pozisyonu da boyun için oldukça hassas ve önemlidir. Kullanılan yastığın boynunuza göre olması, sağlıklı bir uyku için de büyük önem taşımaktadır.

Boyun tutulması oldukça sancılı bir süreçtir. İşlerin aksamasını sağlarken, günlük hayata adapte olmakta bile zorlanmanız söz konusu olmaktadır. Bu yüzden tedavi gerektirir.

Boyun Tutulmasına Hangi Branş Hangi Bölüm Bakar?

Boyun tutulmasının ve boyunda gerçekleşen kas ağrısının tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından gerçekleştirilmektedir. Ortopedi uzmanı da bu süreçte danışılabilecek alternatifler arasında yer alır.

Boyunda meydana gelen tutulma, ağrı ve hassasiyetin sebebi kemik ve kıkırdak kaynaklı ise mutlaka bu süreçte belirlenmeli ve buna göre tedavi yapılmalıdır. Uzman doktorunuz, sizden tahlil isteyecek ve bazı görüntülemeler neticesinde sonuca varacaktır. Bu yüzden gerekli tetkikin yapılması sonrasında teşhis konulur.

Boyun Tutulması Şikayetleriniz İçin İlk Önce Hastanelerin Fizik Tedavi yada Ortopedi Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.

Boyun Tutulması Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi, boyun tutulmasında da tedavi nedene yönelik şekilde yapılır. Bu tedavi prosedürü doktorun uygun gördüğü şekilde başlangıç gösterir. Boyundaki tutulma, kas ağrısı şeklinde gösteriyorsa, bu durumun tedavisi daha kısa sürmektedir. Kas gevşetici ve ağrı kesici iğneler, losyonlar ya da haplar tercih edilecektir. Tedaviye başlandığı andan itibaren, bir hafta içerisinde rahatlama sağlanır.

Boyun tutulması, boyun fıtığına bağlı gerçekleşiyorsa bu süreçte ağrı daha fazladır ve tutulma kolaylıkla geçmez. Bu bölgenin iyi korunması gerekir ve tedavinin de buna uygun şekilde düzenlenmesi önemlidir. Eğer boyundaki fıtık çok küçük değilse alınır. Sonrasında fizik tedavi ile kısa sürede toparlanma sağlanır. Ancak fıtık, bulunduğu bölgede tekrar etmeyi sever. Bu yüzden fıtık problemi ile karşılaştığınızda hassas olmanız gerekmektedir.

Doktorun tavsiyelerine uyarak, sağlıklı bir insan olabilirsiniz. Boynunuzun tutulmasını önlemek için de klima gibi hava akımı sağlayan cihazların önünde oturmamanız gerekmektedir. Boyun korunması adına kullanılabilecek fular tarzı örtüler, boyna direk olarak hava girişine engel olmaktadır. Eğer tutulma devam ediyorsa ve çalışmak zorundaysanız mutlaka boyunluk kullanmanız gerekmektedir.

Benzer Konular