Burun Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Burun Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Burun Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Burun hastalıkları, insanın yaşam kalitesini etkilediği için uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık türüdür. Burun ile ilgili sıkıntı yaşayan hastaların, burun hangi bölüm bakar? Sorusunu sıkça dile getirmektedir. Burun hastalıkları için yetkin olan poliklinik, KBB’dir. Yani Kulak-Burun-Boğaz polikliniğidir. Yaşadığınız herhangi bir burun hastalığının teşhisi ve tedavisi için KBB uzmanına giderek, gerekli olan tedavilerden yararlanabilirsiniz.

Burun Hangi Bölüm Bakar
Burun Hangi Bölüm Bakar

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Burun hastalıkları birkaç tanedir. Hafif burun hastalıkları olabileceği gibi ağır ve acil tedavi gerektiren burun hastalıkları da vardır.

Alerjik Rinit

Saman nezlesi olarak da bilinen Alerjik Rinit, sadece belirli mevsimlerde ortaya çıkan bir alerjen durumdur. Özellikle ilkbahar mevsiminde havada uçuşan polenlerin neden olduğu mevsimsel rinitler haricinde, yıl boyunca süren alerjik rinit ise perenial rinit tipi de vardır. Alerjik rinit, genellikle yıl boyunca devam edebilir.

Soğuk Algınlığı Grip

İnfluenza virüsünün neden olduğu grip, üst sonum yolu hastalığıdır. Grip belirtileri ise hastalarda yüksek ateş, soğuk soğuk terleme, halsizlik, kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı, ishal vs. gibi pek çok şikâyetlerdir.

Sinüzit

Burun, alın şakak ve göz çevresi arasındaki hava boşluklar, sinüs olarak adlandırılmaktadır. Bu sinüsler, kanallar yolu ile burna açılmaktadırlar. Sinüzit ise, kanallar içinde bulunan mukozaların iltihaplanmasıdır. Mukozanın görevi ise ürettiği salgı ile burun içindeki solunum yollarının ısıtılmasını ve nemli kalmasına olanak tanır.

Burun Kemiği Eğriliği

Burun, burnun sağ ve sol boşluklarını ikiye ayıran, ön tarafı kıkırdaksı dokudan arka tarafı ise kemiksi bir yapıdaki bir kemiğe sahiptir. Bu kemik çeşitli nedenlere bağlı olarak eğri olması, burun kemiği eğriliği olarak değerlendirilmektedir.

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, akciğere gitmesi gereken havanın yeteri derece alınmamasına neden olur. Bu durum sonucunda akciğere alınan oksijen burada yeteri düzeyde olmaz ve böylece kandaki oksijen seviyesi de düşmektedir. Kandaki oksijen seviyesinin düşmesi ile de yüksek tansiyon, kalp ritim bozuklukları ya da kalp yetmezliği gibi sorunlara meydana gelebilir. Uzun süreli burun tıkanıkları ise, çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle yaşadığınız problemlerde KBB doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.