Burun Kanamasına Hangi Bölüm Hangi Doktor Bakar?

Burun kanaması için hangi bölümden randevu alınır? Burun kanaması hangi branşa girer? Burun kanamasına hangi bölüm bakar? Burun kanaması için hangi doktora gidilir? Sorularınızın Cevabı

Burun Kanamasına Hangi Bölüm Hangi Doktor Bakar?

Burun Kanamasının Nedenleri?

Burun, beş duyu organımızdan birisidir. Koku almak, nefes almak gibi birçok fonksiyonu bulunmaktadır. Dışa açılan bir organ olmasından dolayı, nefes alınırken havada bulunan mikroorganizmaların vücuda alınmasını engelleyen sil yapısı bulunmaktadır.

Burun içerisinde kan damarları bakımından zengin bir organdır. Bundan dolayı, dış etkenlere tepkisini kanama yoluyla göstermektedir. Burun kanaması:
– Travma (trafik kazası, darbe alınması)
– İlaç kullanımı
– Beyin kanaması, tümör oluşumu
– Havanın kuru olması
– Sümkürme (şiddetine bağlı olarak)
– Hipertansiyon (yüksek tansiyon) gibi etmenler tetiklemektedir.

Burun kanaması insanların genel olarak önemsemediği bir durumdur ancak bazı durumlarda burun kanaması bize ciddi bir hastalığın habercisi olmaktadır.

Burun Kanamasına Hangi Doktor Müdahale Eder?

Aktif şekilde gerçekleşen burun kanamasına ilk müdahale acil serviste olmaktadır. Burun kanamasının durdurulması ve kan kaybının önlenmesi asıl hedeftir. Gerekli müdahale yapıldıktan sonra ya da aktif bir burun kanaması yoksa, bu durum kbb (kulak burun boğaz) uzmanı tarafından tedavi edilmektedir. Bu uzmanlık alanı burun yapısını ve burun ile bağlantılı organlara hakim olduğundan dolayı olası bir tanı koymaktadır.

Burun Kanaması Şikayetleriniz İçin İlk Önce Hastanelerin Acil Servis Bölümüne görünmeniz gerekmektedir.

Burun Kanaması Tedavisi?

Burun kanaması tedavisi, nedene yönelik yapılmaktadır. Durup dururken kanayan bir burun hava şartlarına bağlı olarak kanama göstermektedir. İnceleme yapıldığında uzman doktorun burnunuzu hava şartlarından korumanız gerektiği söylenecektir.

Tümör ya da beyin kanaması gibi bir durum söz konusu ise sadece kbb uzmanı değil beyin cerrahi uzmanı da bu konuya ortak olmalıdır ve tedavi sürecini yakından takip etmelidir.

İlaç kullanımına bağlı olarak gerçekleşen kanama, ilacın yan etki gösterdiğinin kanıtıdır. İlaç kullanımını derhal bırakarak hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Eğer tansiyon hastalığınız varsa, aile de tansiyon hastalığı mevcut ise burun yapısında bir problem olmasa da aralıklı olarak burun kanaması olabilir. Bu durumda yüksek tansiyon tanısı konulur. Tansiyon değerleri sabah akşam boyunca bir hafta takip edilir ve bunun sonucunda 140/80 mm/Hg değerinden yüksek ise ilaç tedavisi başlanır ve tansiyon düşürülür. Dolaylı olarak kanamaya sebep olan bu durumun düzeltilmesi halinde burun kanaması da engellenir.

Burun Kanamasında Müdahale

Burun kanaması her an gerçekleşme olasılığı olabilen ve toplumda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun tedavisi ve ilk yardımını da bilmeniz gerekmektedir. Burun kökü adı verilen bölge, kaşların arasında ve alt kısmında kalmaktadır. Bu bölgenin, aktif kanama olduğu durumda sıkılarak kanamanın engellenmesi sağlanır.

Burun köküne yapılan bu bası en az beş dakika boyunca devam etmelidir. Bu müdahale yapılırken, baş öne doğru dik bir pozisyonda durmalıdır. Başın eğik ya da geriye doğru olmamasına dikkat edilmelidir. Burun ve ağız birbiriyle bağlantılı organlardır ve buruna gelen kanama ağız boşluğu içerisine dolabilir.

Yapılan bası sonrasında, eğer buz bulabilirseniz, bir peçete ya da beze sarılı şekilde buz kompresi (basısı) uygulayabilirsiniz. Soğuk, damarların daralmasını sağlayacaktır. Bu da dolaylı olarak kan akışın durduracaktır. Ardından acil servise ya da sağlık ocağına başvurmayı ihmal etmemelisiniz.