Çarpıntıya Hangi Bölüm Bakar

Çarpıntıya Hangi Bölüm Bakar

Çarpıntıya Hangi Doktor Bakar

Çarpıntıya Hangi Bölüm Bakar, Çarpıntı çoğu insanın yaşadığı bir sorundur. Kalp ve damar cerrahisi bölümünün ilgi alanına giren çarpıntı, kalbin normal ritminin dışında çalışmaya başlamasını ifade etmektedir. Her çarpıntı sağlık sorununun habercisi değildir. Kimi zaman anlık duygu değişimleri veya tüketilen gıdalar çarpıntı hissinin oluşmasına neden olmaktadır. Ancak çarpıntının belirli aralıklarla sık sık tekrarlanması ve süresinin uzun olması durumunda kişilerin mutlaka kalp, damar cerrahisi bölümünden randevu alması gerekmektedir.

Masum olabileceği gibi ciddi sağlık problemlerinin de habercisi olan çarpıntı kalp hastalıkları hakkında bilgi verebilmektedir. Sık sık tekrarlanan çarpıntılar, kalbin çalışma düzeninde sorun olduğunu göstermektedir. Hekim tarafından, çarpıntının temel nedeninin ortaya konulması gerekmektedir.

Çarpıntıya Hangi Bölüm Bakar
Çarpıntıya Hangi Bölüm Bakar görsel

Çarpıntıya Neden Olan Unsurlar

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan çarpıntı, hastalıkların habercisi olabildiği gibi anlık duygu değişimlerine bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında tüketilen gıdalar, özellikle kahve çarpıntının ana nedenidir. Aşırı çay tüketen kişilerin çarpıntı hissi yaşamaları olağan bir durumdur. Ayrıca gebelik dönemlerinde kadınlarda sık sık çarpıntı hissi oluşmaktadır. Hamilelikte yaşanan çarpıntı kalbin hem anne, hem de bebeğe yetecek şekilde daha fazla kan pompalamasından kaynaklanmaktadır.

Çarpıntının en tehlikeli olduğu durum kalp hastalıklarıdır. Hayati tehlike dahi oluşturan kalp hastalıklarının temel belirtisi kalp çarpıntısıdır. Bu sebeple hastaların, kalp çarpıntılarını göz ardı etmemeleri gerekmektedir. çarpıntılar genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Çinko, demir, folik asit ve B12 eksiklikleri çarpıntı hissinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Çarpıntıyı tetikleyen hastalıklar da bulunmaktadır. Şeker hastalığının ilk etkisi çarpıntıdır. Şekerin yükselmesi ya da düşmesi çarpıntı hissi yaratmaktadır. Tiroid bezi hastalıkları ve hormonal değişiklikler çarpıntıya neden olan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Çarpıntı kalp rahatsızlığının habercisi olmanın dışında, bir başka hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Psikolojik etkenlere bağlı olarak çarpıntı hissi ortaya çıkabilir. Nörolojik rahatsızlıklar, kişinin beden sağlığı üzerinde direkt olarak etkilidir. Çok mutsuz olan ya da buhran geçiren insanlar sık sık çarpıntı hissi yaşamaktadır. Ani duygu değişimleri, aşırı mutsuzluk ve üzgün ruh hali ile kederin de çarpıntıları beraberinde getirdiği unutulmamalıdır.