Çiçek Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Çiçek Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Çiçek Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Çiçek Hastalığına Hangi Bölüm Bakar, Çiçek hastalığı yetişkinlerde de görülmekle birlikte çocuk hastalığıdır. Enfeksiyonel bir hastalık olması bakımında dahiliye, enfeksiyon hastalıkları bölümü ve cildiyenin alanına girmektedir. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda sık görülmektedir. Hastalıkla mücadele kapsamında aşıların düzenli olarak yapılması gerekmektedir. çiçek hastalığı masum olmakla birlikte, kimi zaman tehlikeli olmaktadır.

Çiçek hastalığı irinli kabarcıklardan oluşmaktadır. Bu masum görünümlü hastalık, ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle hızlı şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Yüzde derin izler kalmasına neden olan çiçekte ateş görülmekle beraber kolay bulaşan bir hastalıktır. Çiçek hastalığı variola major, variola minor olmak üzere iki türdür. İki tür de birbirine ciddi oranda benzemesine rağmen ölüm oranları bakımından ayrım göstermektedir. Variola majorde ölüm oranı yüzde 15 iken, variola minorde ölüm oranı yüzde 1’in altındadır.

Çiçek Hastalıklığına Hangi Bölüm Bakar
Çiçek Hastalıklığına Hangi Bölüm Bakar görsel

Çiçek Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Vücudun değişik bölgelerinde irinli sivilce olarak ortaya çıkan aslında deri hastalığı görünümünde olan çiçek, temelde enfeksiyonel bir hastalıktır ve ölümcül riskler taşımaktadır. Oluşan kabarcıkların asla ellenmemesi gerekmektedir. Kolay bulaşan çiçek hastalığında kabarcıkların içindeki sıvı oldukça tehlikelidir ve asla temas edilmemesi gerekmektedir. Su çiçeğinin gözde kabarcık çıkarması sonucunda görme kayıpları dahi yaşanmaktadır.

Deride oluşan yaraların içerisindeki sıvı, çiçek hastalığı virüsünün taşındığı yerdir. Hastaya ve eşyalarına temas edilmesi virüsün kapılmasına neden olmaktadır. Hastalığın temel nedeni ise sinekler ve virüslü havadır. Hastalığın kuluçka dönemi 10-14 gündür.

Çiçek Hastalığının Belirtileri

Çiçek hastalığının belirtileri ani ve şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır. İlk belirtiler; baş ağrısı, kusma, sırt ağrısı, kas sertliği ve yüksek ateştir. Deride kabarcık oluşumu başlamadan önce genel bir renk değişimi yaşanmaktadır. Deri renginde genel bir kızarma meydana gelmektedir. Tüm bunlar çiçek hastalığının ilk belirtilerini oluşturmaktadır. Kuluçka süresinin tamamlanmasının ardından asıl çiçek olarak adlandırılan kabarcıklar kendini göstermeye başlamaktadır.

Çiçek döküntüleri ilk olarak küçük ve sert kabarcıklar halinde ortaya çıkmaktadır. Kabarcıkların içi sıvı dolmaya başladığında ateş yeniden yükselmeye başlamaktadır. 12 günlük süreç sonucunda sivilceler patlayarak ve kabuklaşmaktadır. Basit, şiddetli ve kanamalı olmak üzere üç tip çiçek bulunmaktadır.