Çocuk Alerjisine Hangi Bölüm Bakar

Çocuk Alerjisine Hangi Bölüm Bakar

Çocuk Alerjisine Hangi Bölüm Bakar?

Ev içi alerjenlere; ev tozu, polenler ve evde beslenen evcil hayvanların tüyleri neden olabilmektedir. Dış ortamlarda ise; ağaç, küf ve polenler alerji oluşturmaktadır. Bunların haricinde besin alerjileri, ilaç alerjileri ve böcek alerjileri de bulunmaktadır. Alerji ile ilgili sorulan sorulardan biri de çocuk alerji hangi bölüm bakar? Sorusudur.

Çocuk Alerjisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çocuk alerjisi, çocuklarda görülen bir alerji tipi olduğu için çocuk hastalıkları bölümüne çocukların muayene edilmesi gerekir. Bu noktada var olan alerjik durumların üstesinden gelinmesi için Çocuk hastalıkları uzmanı tarafından gerekli kontroller ve tedaviler uygulanmaktadır.

Çocuk Alerji Hangi Bölüm Bakar
Çocuk Alerji Hangi Bölüm Bakar görsel

Alerjiye Yol Açan Besinler Nelerdir?

Hemen hemen her çeşit besin, bir alerjen potansiyeli taşımaktadır. Lakin bazı besinlerin, diğer besinlere oranlar daha çok insanda alerjiye neden olduğu gözlemlenmiştir. Çocuk alerjisi nedenleri arasındaki besinler; yumurta, balık, fıstık, susam gibi ürünler yer almaktadır.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji belirtileri, vücudun herhangi bir bölgesinde görülen sorunlardır. Bölge bölge alerji belirtilerine bacak olursak;

  • Deride; kaşıntı ve kızarıklıklar,
  • Ağızda; geniz bölgesinde kaşıntı ve dudakların şişmesi
  • Gözlerde; kızarıklık ve kaşıntı
  • Solunumda; öksürük ve hırıltılı nefes alışverişleri
  • Kalpte; hızlı atış ve kalp çarpıntısı. Kalp sıkışması da bu konuda etkili olabilmektedir.
  • Sindirim sisteminde; kusma, kabızlık, zayıflık gibi nedenleri gösterebiliriz.

Alerji Tanısı Ve Tedavisi

Alerji tanısı kan tahlillerinin yanı sıra ihtiyaç duyulması halinde deri testleri ile de yapılmaktadır. Her yaş gurubundaki çocuğa uygulanabilen bu testler sonucunda alerji tanısı konulabilmektedir. Bu noktada çocuk hastalıkları uzmanının testi yapması son derece önemlidir. Çocuk hastalıkları uzmanı tarafından yapılmayan testler genellikle sağlıklı sonuçlar vermez.  Yarım saat sonra sonuç veren test sonuçlarına göre, doktorlar tarafından uygun görülen tedavi yöntemi uygulanmaktadır.  Çocuk alerjisi tedavisinde ekstradan gün içinde odaların havalandırılması ve hijyene dikkat edilmesi gerekir. Polen mevsiminde ise dışarı çıkarken daha da dikkatli olunması gerekmektedir