Damar Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar

Damar Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar

Damar Rahatsızlıklarına Hangi Doktor Bakar

Damar Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar, Damar kaynaklı hastalıklarının tümüne kalp ve damar cerrahisi bölümü bakmaktadır. Vücuda kan pompalayan kalp, en hayati organımızdır. Kalbin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için damar sağlığının da korunması gerekmektedir. Damarlarda meydana gelen sorunlar, direkt olarak kalp sağlığını tehlikeye düşürmektedir. Gerek kalbi besleyen, gerekse kalpten vücuda kan taşıyan damarlarda ya da damar dallarında zaman içerisinde yağ birikmesi oluşabilmektedir. Yağ plakları damar tıkanıklığına neden olarak kalp ve damar hastalıklarını doğurmaktadır.

Damar hastalığı demek dolaylı olarak kalp hastalığı demektir. Damarlarda oluşan sorun asla tek başına ele alınmaz ve kalple birlikte değerlendirilir. Uzmanlar damar sağlığının korunmasının uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı olduğu konusunda sık sık uyarılarda bulunmaktadır. sağlığın temek şifresi damar sağlığına dikkat etmektir. Kanın vücutta herhangi bir engele takılmadan dolaşması demek, vücudun her bir noktasına ihtiyaç duyduğu besin ve oksijenin iletilmesi anlamına gelmektedir. Kısacası beden sağlığı, damar sağlığının korunmasına bağlıdır.

Damar Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar
Damar Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar görsel

En Sık Görülen Damar Hastalıkları

Damar hastalıkları incelendiğinde en sık görülenlerin; koroner arter hastalıkları, kalp kapağı hastalıkları, aort anevrizması olduğu görülmektedir. Bunların yanı sıra çok çeşitli damar hastalıkları da bulunmaktadır.

Koroner Arter Hastalığı; Kalbin beslenmesini sağlayan üç ana damar sistemidir. Bu önemli damar sisteminin içerisinde zaman içerisinde sağlıksız beslenmeye bağlı olarak yıpranma ve damarlarda darlık oluşmaktadır. Damarların darlığının yüksek olması nefes darlığı ve çarpıntılara neden olmaktadır.

Aort Anevrizması; Atardamarın duvar yapısının bozulması neticesinde damar genişlemesi yaşanmasıdır. Hastalığın tedavisi hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle kasık bölgesinden stent yerleştirilmektedir.

Karotis Arter (Şah Damarı) Hastalıkları; Bu hastalık damar sertliği olarak kendini göstermektedir. Bu hastalıkta baş dönmesi ve göz kararması yaşanmaktadır.

Periferik Arter Hastalıkları; Genellikle bacak damarların görülmektedir. En sık görülen belirtisi bacak ağrılarıdır. Yürüme sonrasında hemen bacaklarda ağrı hissedilmektedir. Hastalığın ilerleyen süreçlerinde bacaklardaki ağrılar artmakla birlikte, ayaklarda ısı kaybı olmaktadır.

Bacak Varisleri, Pulmoner Emboliler; Varis olarak bilinen toplar damar genişlemesidir. Bacaklarda bulunan kanın yukarı yönlü hareketinin zorlaşması nedeniyle toplar damar sisteminde genişleme yaşanmaktadır.