Damar Sertliğine Hangi Bölüm Bakar

Damar Sertliğine Hangi Bölüm Bakar

Damar Sertliğine Hangi Doktor Bakar?

Damar Sertliğine Hangi Bölüm Bakar, Damar ve kalple ilgili tüm hastalıklara kalp ve damar cerrahisi bölümü bakmaktadır. Dolayısıyla damar sertliği hastalığı da kalp ve damar cerrahisi alanına girmektedir. Damarlar yapı itibariyle yumuşak ve esnektir. İşlevlerini sağlıklı şekilde yerine getirebilmeleri esneklik ve yumuşaklıkları ile doğru orantılıdır. Sağlıklı bünyedeki atardamarlar esnek şekildedir. Vücudun aldığı pozisyonlara bağlı olarak şekil almaktadır. Kimi zaman daralarak, kimi zaman da genişleyerek kanın akış hızını kontrol etmektedir.

Atardamarlar, vücudun diğer dokuları gibi zarar görebilmekte ve tahribata uğrayabilmektedir. Bu durum kan akış miktarının doğru şekilde ayarlanmasını engelleyerek, bir takım sağlık sorunlarının doğmasına sebebiyet vermektedir. Kanın akış miktarı ve hızının sağlıklı dengesinden sapmasına neden olan sorunların başında, damar sertliği gelmektedir. Damar sertliği, damar duvarlarının sertleşmesini ifade etmektedir. Bu durum doğal olarak damarın esnek yapısının bozulması sonucunu doğurmaktadır.

Damar Sertliğine Hangi Bölüm Bakar
Damar Sertliğine Hangi Bölüm Bakar görsel

Damar Sertliği Kalıcı Hasarlara Neden Oluyor

Damar sertliği ciddi bir sağlık sorunudur. Doğru zamanda kalp ve damar cerrahisine başvurularak, gereken tedavinin uygulanması gerekmektedir. Aksi halde insan bedeninde kalıcı hasarlar ortaya çıkabilmektedir.  Tedavide geç kalınması halinde ise işin ucu ölüme kadar gidebilmektedir. Damar sertliği o kadar ciddi bir sorundur ki; kalp krizi ve beyin kanamalarının temel tetikleyicisidir.

Batılı ülkelere bakıldığında damar sertliği hastalıklarının görülme riskinin daha yüksek olduğu göze çarpmaktadır. Damarların esnek yapılarının bozulması, insan hayatını ciddi şekilde tehdit etmektedir.

Damar Sertliği Niçin Ortaya Çıkar?

Damar sertliğinin ortaya çıkması değişik etkenlere bağlı olmakla birlikte kontrol edilememektedir. Genetik unsurlara bağlı olarak görülme riski artmaktadır. Hastalıktan en çok etkilenenlerse yaşlı grubunda yer alan insanlardır. Zayıf bünyelerde hastalığın tedavi süreci oldukça zordur. Orta yaş sonrası görülen damar sertliği direkt olarak kalp krizi riskini doğurmaktadır.

Hastalığın ortaya çıkmasında tansiyon hastalığı etkili olmaktadır. Yüksek tansiyonu olan kişilerde, sigara kullananlarda damar sertliğinin ortaya çıkma riski çok büyüktür. Ayrıca kadınlarda menopoz dönemlerinde hormonal değişikliklere bağlı olarak, damar sertliği ortaya çıkmaktadır. Düzensiz ve sağlıksız beslenme hastalığı tetiklemektedir. Damar sertliğinden korunmak için düzenli spor yapılmalı ve dengeli beslenmelidir.