Difteriye Hangi Bölüm Bakar

Difteriye Hangi Bölüm Bakar

Difteriye (Kuşpalazı) Hangi Doktor Bakar?

Difteriye Hangi Bölüm Bakar, Difteri yani kuş palazına enfeksiyon hastalıkları bölümü bakmaktadır. Çocuklarda görülen difteri çok şiddetli ve ağır bir hastalıktır. Boğazda meydana gelen difteri hastalığına sık rastlanılmaktadır. Vücuda giren mikropların neden olduğu difteride yüksek ateş, halsizlik en dikkat çekici belirtilerdir. Lenf bezlerinin şişmesi sonucu oluşmakta ve vücudun bitkin düşmesine neden olmaktadır. Hastalık belirtileri görüldüğünde hemen enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Mikropların neden olduğu difteride boğazda beyaz bir örtü oluşmaktadır. Bulunduğu yerde çoğalmaya başlayan mikroplar kana karışmaz ve boğazda tahribata neden olur. İlk dikkat çeken belirtisi yüksek ateş ve bademciklerde beyaz iltihaplanmadır. Hastalığa müdahale edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kalp ritminin bozulmasına neden olan difteri, beraberinde çarpıntı, nefes darlığı ortaya çıkarmaktadır.

Difteriye Hangi Bölüm Bakar
Difteriye Hangi Bölüm Bakar görsel

Hastalık Yayılma Özelliği Gösterir

Difteriye müdahale edilmemesi halinde farklı bölgelere hareket edebilmektedir. Bu evre hastalığın en tehlikeli evresini oluşturmaktadır. Nefes alış verişi sıklaşan hasta, kendini boğuluyormuş gibi hissetmektedir. Buruna da geçen mikroplar nezle haline dönüşerek, kanamalara neden olmaktadır. Difteri ağız, burun, boğaz ve kulak hastalığıdır. Ancak en sık görüldüğü alan boğazdır. Müdahalenin geçikmesi hastalığın tüm solunum sistemine yayılmasına yol açmaktadır.

Hastalığa müdahalenin geçikmesi felç riskini ortaya çıkarmaktadır. Mikroplar barındırdıkları zehri hızlı şekilde vücuda aktararak hastanın tüm sistemini alt üst etmektedir. Enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurulduğunda ilk olarak boğazda oluşan beyaz lekeler teşhis edilmeye çalışılmaktadır. Teşhisin ardından hızlı bir şekilde tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Difterinin Tedavi Süreci

Hızlı şekilde tedavi sürecinin başlatılması gereken difteri hastalığında antibiyotik kullanımlarının yanı sıra özel serumdan yararlanılmaktadır. Önceden çok sık görülen ve çocuk ölümlerine yol açan difteri, günümüzde nadir görülmektedir. Bu nedenle difteri serumu yerine genellikle antibiyotik tedavisinin yanında penisilinden yararlanılmaktadır. Boğazın tıkanmasına neden olan ve solunum güçlüğü yaratan beyaz tabaka doktor tarafından temizlenmeye çalışılmaktadır.

Tedavi sürecinin başlatılmaması solunum problemlerinin artmasına yol açmaktadır. Bakterilerin salgıladıkları toksinler, bölgedeki hücrelere zarar vermektedir. ayrıca salgılanan toksinler zamanla kana karışarak vücudun diğer dokularında tahribata sebep olmaktadır. Kalbe ulaşması halinde ise kalp kası iltihaplanması ve kalp yetmezliğine bağlı olarak ani ölümler ortaya çıkmaktadır.