Dizanteriye Hangi Bölüm Bakar

Dizanteriye Hangi Bölüm Bakar

Dizanteriye Hangi Doktor Bakar?

Dizanteriye Hangi Bölüm Bakar, Dizanteriye enfeksiyon hastalıkları bölümü bakmaktadır. Bulaşıcı ve salgın bir hastalık olan dizanteri ishalle görülmektedir ve kalın bağırsak hastalığıdır. Hastalık her yaşta görülebildiği gibi çocuk, yaşlı ve bebeklerde ölümcül etkiler yaratmaktadır. Sık ve kanlı ishal olarak görülen dizanteride aşırı iştahsızlık, şiddetli karın ağrısı ve ateş ortaya çıkmaktadır. Bazı hallerde kusma ve mide bulantıları da yaşanmaktadır.

Bağırsak hastalığı olan ve sindirim sistemini ciddi şekilde etkileyen dizanteri, hastalarda bitkinlik ve yorgunluk hissine neden olarak yatağa düşürmektedir. İshalin şiddetli olması, hastalarının tuvaletini kaçırmasına dahi neden olmaktadır. Mideyi ve bağırsak düzenini bozan hastalıkta, yeme içme düzeni de alt üst olmaktadır. Hasta sürekli olarak tuvalete çıktığı için gıda alımı gerçekleşse dahi anında tuvalet ihtiyacı doğmaktadır. Hastalığın temel sebebi bakterilerdir. Kirli su ve yıkanmadan tüketilen gıdalar dizanteri görülme riskini arttırmaktadır. Kişisel hijyene dikkat edilmeli ve eller düzenli olarak yıkanmalıdır. Hastalık kalabalık ortamlarda çok kolay şekilde bulaşmaktadır.

Dizanteriye Hangi Bölüm Bakar
Dizanteriye Hangi Bölüm Bakar görsel

Dizanteri Kolay Bulaşan Bir Hastalıktır

İshalle birlikte seyreden dizanteride kanlı dışkılama görülmektedir. Hastalık hafife alınmamalı ve hızlı şekilde tedavi edilmelidir. Tedavi sürecinin gecikmesi, hastalığın ölümle sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bünyeleri daha hassas olan bebek, çocuk ve yaşlılarda hayati tehlikenin görülme riski daha yüksektir.

Hijyen kurallarının göz ardı edilmesi ailelerde ve okullarda salgınlara neden olmaktadır. Dizanteri hastalığında antibiyoterapi yöntemi uygulanmaktadır. Sıvı kaybını arttırarak vücut dengesini bozan hastalık vücudun sıvı dengesinin korunması hayati derecede önem taşımaktadır. Tedavide uygulanan antibiyotik kullanımı kimi zaman normal ishali kanlı ishale çevirmektedir. Bu gibi durumla karşılaşılması halinde antibiyotik tedavisi sonlandırılmaktadır.

Dizanterinin Belirtileri Ve Korunma Yolları

Dizanterinin ilk belirtisi ani baş ağrısıdır. İshal başlamadan önce halsizlik, kusma, titreme ve ateş görülmektedir. Bu belirtileri karın ağrısı ve ishal takip etmektedir. Bazı hallerde hasta tuvalete yetişemeden yatağa dışkılayabilmektedir. Hastalığın ilerlemesi sonucunda dil şişmeye başlamaktadır. Hastalığın ikinci gününden sonra tansiyon düşmeye başlamaktadır. Bunun yanı sıra nabız sayısında da artma gözlenmektedir.

Dizanteriden korunmanın en temel yolu hijyen kurallarına dikkat etmek ve besinleri yıkayarak tüketmektir.