El ve Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

El ve Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

El ve Ayak Uyuşmasına Hangi Doktor Bakar?

El ve Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar, El ve ayak uyuşması herhangi bir problem ile ilişkili değilse Nöroloji bölümüne gidilmelidir. Kas krampları ve çarpıntı gibi sağlık problemlerinin ortaya çıkması durumunda ise aile hekiminize ya da Genel Dahiliye bölümüne başvurmalısınız.

1)Nöroloji

Kişide herhangi bir ekstra problem yok ise el ve ayak uyuşması için Nöroloji bölümüne gidilmesi gerekir. Aşağıdaki belirtilerin olması durumunda el ve ayak sıkışmasının nedeni sinir kaynaklı hastalıkların olduğu düşünülmektedir.

  • Baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu, nefes darlığı ya da titreme gibi başka belirtiler yoksa
  • El ve ayak uyuşması aniden başlamış ve zaman içerisinde gittikçe artmışsa Nöroloji bölümüne gidilmelidir.

Karpal Tünel Sendromu ve Tarsal Tünel Sendromu, iki sinir sıkışması sonucu ortaya çıkan el ve ayak uyuşması tipidir. Bu hastalıklar ile de ilgilenen bölüm Nörolojidir.

El ve Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar
El ve Ayak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar görsel

2)Aile Hekimliği

El ve ayak uyuşmasına neden olan problemlerden bir tanesi de Elektrolit dengesizliğidir. Kandaki kalsiyum, potasyum, klorit ve sodyum gibi kimyasallar elektrolitler olarak anılmaktadırlar.  El ve ayak uyuşması dışında Elektrolit dengesizliğinin neden olduğu belirtiler ise şunlardır:

  • Kas ağrıları, kontrolsüz kasılmalar, seğirmeler, kaslarda zayıflık
  • Huzursuzluk, endişeli ruh hali
  • Aşırı susuz hissetmek
  • Uykusuzluk
  • Yüksek ateş
  • Çarpıntı
  • El ve ayak uyuşmasının son birkaç günde aniden ortaya çıkmış olması
  • Uyuşma ve karıncalanmanın zamanla gövdeye doğru ilerlemesi

3)Genel Dâhiliye

El ve ayak uyuşmasının haricinde farklı belirtiler varsa, el ve ayak uyuşması elektrolit dengesizliğinden kaynaklanmıyorsa, durumun teşhisi için genel dâhiliye bölümlerine gitmeniz gerekir.

4)Plastik Cerrahi ve Göğüs Cerrahisi

Nöroloji bölümüne gittiğiniz zaman, doktorunuz ilerlemiş karpal tünel sendorumu gibi bazı nedenlerden dolayı plastik cerrahiye sevki uygun görebilir. Bu nedenle daha önce bu sorunla ilgili nöroloji bölümüne gitmişseniz, artık plastik cerrahisine gitmeniz daha doğru olur.

Göğüs cerrahisi ilse kaburga fazlalığına bağlı olan el ve ayak uyuşması gibi problemlerde gerekli tedavileri sunabilir. Bununla birlikte kaburga fazlalığı durumlarında kişilerde tek taraflı bir uyuşma meydana gelir.

Sonuç; Eğer daha önce el ve ayak uyuşması ile ilgili bir teşhis konulmamış ise, ilk gitmeniz gereken bölüm Nöroloji ya da Genel Dâhiliye bölümleridir.