Enfeksiyona Hangi Bölüm Bakar

Enfeksiyona Hangi Bölüm Bakar

Enfeksiyona Hangi Doktor Bakar

Enfeksiyona Hangi Bölüm Bakar, Enfeksiyon, virüs ve bakteri kaynaklı hastalıkların ortaya çıkması durumudur. Enfeksiyon hastalıkları bölümünün alanına girmektedir. Mikroskobik tüm canlıların enfeksiyon yaratma etkisi mevcuttur. Enfeksiyonun gerçekleşmesi için organizmaya mikropkobik canlının sızarak zararlı etki yaratması gerekmektedir. Enfeksiyon etkileri bölgesel olabildiği gibi canlının tüm fonksiyonlarını bozabilecek nitelikte de olabilmektedir. Enfeksiyonun ciddiyeti organizmaya giren mikroskobik canlının niteliğine ve verdiği zarara göre değişiklik göstermektedir.

Enfeksiyonun oluşumunda dokulara ve organlara zararlar verilmektedir. Mikroplanmış cisim ya da zararlı bakteri bulunduran bir başka canlıyla temas edilmesi de vücutta enfeksiyon oluşumuna neden olmaktadır. Sıtma buna en doğru örnektir. İnsan vücudunda ciddi enfeksiyon etkisi yaratan sıtma, küçücük bir sivrisineğin ısırığıyla oluşmaktadır.

Enfeksiyon kapmak çok küçük risklere bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Özellikle hastanelerde bu risk daha fazladır. Örneğin tam olarak sterilize edilmeyen iğneler hastaların enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir. mikropların, sağlam deri engelini aşarak dokulara ulaşabilme yeteneği bulunmaktadır. Bu bakımdan her insan enfeksiyonlara açık sayılmaktadır.

Enfeksiyona Hangi Bölüm Bakar
Enfeksiyona Hangi Bölüm Bakar görsel

Enfeksiyonlardan Korunma

Enfeksiyonlardan korunma noktasında kişilerin alabileceği bir takım önlemler bulunmaktadır. öncelikle yapılması gereken hijyen kurallarına dikkat etmektir. Enfeksiyon kapma riski bulunan ortam ev cisimlere temastan kaçınılmalıdır. Bunların yanı sıra bedenin enfeksiyonlara açık olma durumu da söz konusudur.

Yanlış beslenme, mikroplu ortamlarda uzun süre bulunma bunların başında gelmektedir. Vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi enfeksiyonlara karşı kalkan niteliği görmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenerek, vücudun mikroplarla daha etkin şekilde mücadele etmesi sağlanabilir.

Enfeksiyonun Vücuda Yerleşmesi

Enfeksiyon bulunan canlıdan alınan kan örnekleri enfeksiyonun bulaşmasına neden olmaktadır. Enfeksiyona neden olan mikroskobik canlılar girdikleri dokulara yerleşmekte ve zamanla yayılma göstermektedir. Vücudun belirli bir bölgesinde bulunan enfeksiyon, diğer bölgelere de yayılabilmektedir.

Vücut dokularına yayılma imkanı bulan enfeksiyonun kana karışma riski de bulunmaktadır. enfeksiyonun kana karışması kalp dahil tüm organları tehdit etmektedir. Bu nedenle mutlaka antibiyotik kullanımı ile tıbbi müdahalede bulunulması şarttır. Dokularda enfeksiyon yayılması lenfa aracılığıyla gerçekleşmektedir. Kanda dolaşmaya başlayan enfeksiyon ise kan zehirlenmesi denilen durumun yaşanmasına sebep olmaktadır.