Ergenlik Rahatsızlığına Hangi Bölüm Bakar

Ergenlik Rahatsızlığına Hangi Bölüm Bakar

Ergenlik Rahatsızlığına Hangi Doktor Bakar?

Ergenlik Hangi Bölüm Bakar,Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe doğru atılan ilk adım süreci olarak bilinmektedir. Yetişkinliğe ile adım evresi olan ergenlik hem erkeklerde hem kızlarda olsa da yaş bakımından farlı yaş aralıklarında gerçekleşmektedir. 12-20 yaş arası dönem, ergenlik dönemi olarak lanse edilmektedir. Bunun yanında kızlarda ergenlik 8-13 yaşlarında başlarken; erkeklerde 10-15 yaşlarında başlamaktadır.

Ergenlik döneminde, hem fiziksel hem de psikolojik olarak birtakım sorunların baş göstermesi muhtemeldir. Bu durum sonucunda doktor tedavisine kadar uzanan bir süreç gerekebilir. Ergenlik çağına gelmiş bir çocuğun yaşadığı sıkıntılar doğrultusunda ergenlik hangi bölüm bakar? Sorusu da sıkça dile getirilmektedir.

Ergenlik Hangi Bölüm Bakar
Ergenlik Hangi Bölüm Bakar görsel

Ergenlik İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe ilk adım evresi olarak bilinmektedir. Bu nedenle henüz çocuk yaşta olan erkek ve kızların ergenlik problemleri ile başa geçebilmesi için uzman bir doktor kontrolüne ihtiyaç duymaktadır. Ergenlik ile ilgili problemler için Çocuk Hastalıkları polikliniği yetkin misyona sahiptir.

Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik, her ne kadar fiziksel değişimler ile daha çok ön plana çıksa da bilhassa psikolojik değişimler ergenlikte bir hayli fazladır. Bu noktada çocukların ruhsal gelişimleri doğrultusunda utanma duygularının gelişmesi beklenmektedir. Bu dönemde çocuk anne ve babasının kendisini görmesi istemez. Çocuk hormonlarının göstermiş olduğu değişimlerin anne ve babasına utandığı için göstermek istemez.

Ergenlikte Erkeklerdeki Değişimler

Ergenliğin ilk belirtisi vücuttaki kıllanmalardır. Bu nedenle öncelikle cinsel bölgeler kıllanmaya başlar. Sonrasında ise dudak üstleri, yüz ve vücutta da kıllanmalar görülebilir. Ergenlik dönemindeki çocukların en çok şikâyet ettiği sivilceler ve siyah noktalarda bu dönemde kendisini göstermektedir. Sesleri giderek çatallaşmaya başlayan çocukların sesi, git gide daha da kalınlaşmaya başlamaktadır. Penis ve testislerin olgunlaşmaya başlaması ile de ereksiyon kabiliyeti gelişir. 13-15 yaş arasında boyların uzaması beklenir. Bu noktada ayaklar büyük, kollar ve bacaklar uzamaya başlar.

Ergenlikte Kızlardaki Değişimler

Kızlar, ergenliğe girdiklerinde göğüslerinde büyüme görülür. Bunun haricinde ilk kez adet görmeye başlarlar. Koltuk altında ve genital bölgede kıllanmalar görülür. Vücutta birtakım gözle görülür değişimler başlar. Kalçalar genişler, bel incelmeye başlar, leğen kemikleri ise şekillenmeye başlamaktadır.