Fıtık Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar

Fıtık Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar

Fıtık Rahatsızlıklarına Hangi Doktor Bakar

Fıtık Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar, Vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan ve ciddi ağrılara neden olan fıtık rahatsızlıklarına ortopedi bölümü bakmaktadır. Deri dokusunda ortaya çıkan yırtığa bağlı olarak ortaya çıkan fıtıkta, deri duvarında oluşan yırtıktan doku veya organ sarkması olmaktadır. Fıtıklı bölgede şişlik meydana gelmektedir. Öksürme, ıkınma durumlarında şişlikte artış yaşanmaktadır. Fıtık şişlikleri sırt üstü yatınca kaybolmaktadır. Bunun sebebi yırtıktan sarkan dokunun, yatınca içeriye çekilmesidir.

Karın duvarında şişliğe neden olan iç organlar genellikle bağırsaklardır. Fıtıklar doğumsal kaynaklı olmakla birlikte zayıf noktalardan da çıkmaktadır. Ameliyat yerleri zayıf noktalar olması bakımından fıtık riskinin görülme riskinin yüksek olduğu bölgelerdir. Ameliyat bölgelerinde oluşan fıtıklara kesi yeri fıtığı denilmektedir. Kabızlık, ağır kaldırma, öksürük, ıkınma, idrar zorluğu fıtıklara neden olan başlıca etkenlerdir. Karın içi basıncın aniden artmasına neden olan her durum fıtık riski barındırmaktadır.

Fıtık Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar
Fıtık Rahatsızlıklarına Hangi Bölüm Bakar görsel

Fıtık Rahatsızlığında Teşhis

Deri duvarında meydana gelen yırtıklara bağlı olarak ortaya çıkan fıtıklar, mutlaka müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Fıtık zayıflama yöntemleri ya da egzersizlerle geçmesi mümkün olmayan sorunlardır. Bu nedenle mutlaka ortopedi bölümüne başvurulması gerekmektedir. Fıtığın tanı süreci ise oldukça basittir.

Uzman hekimler testlere gerek kalmadan elle muayene yöntemi ile fıtığı kolayca fark etmektedir. Ancak bazı durumlarda hastanın röntgene alınması da gerekebilmektedir. Özellikle göbek ve kesi yerleri fıtıklarının anlaşılması hekimler tarafından oldukça basittir. Zaten hastalar da genellikle kendilerinde fıtık ortaya çıktığını fark etmektedir.

Fıtıkta Tedavi Süreci

Fıtık sorunları her yaştan insanlarda görülebilmektedir. Fıtıkların en sık görüleni ise kasık fıtıklarıdır ve genellikle erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ise göbek fıtıkları çok sık görülmektedir. Hamilelik dönemleri kadınlarda göbek fıtığı görülme riskini arttırmaktadır.

Fıtıkların ortopedi uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinin ihmal edilmesi ilerleyen süreçlerde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bazı hallerde ise fıtık ilerlemiştir ve bu nedenle acilen cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Kasık fıtığında ise tedavi sürecinin ihmal edilmesi testislerin dahi zarar görmesine neden olmaktadır. Tedavi sürecinde cerrahi yöntem kullanılmaktadır. Yırtılan duvarın fiziki anlamda kapatılması gerekmektedir.