FMF Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

FMF Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

FMF Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

FMF Hastalığı, toplumumuzda ailesel Akdeniz ateşi olarak bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık, kuşaklar öncesinde ailesinden birinin genetik anlamda mutasyona uğramış bir genin var olması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. FMF Hastalığının en belirgin özelliği, belirli bir bölgede yaşayan kişilerde görülmektedir. FMF Hastalığının görüldüğü bölgeler, Anadolu ve Akdeniz bölgesidir. FMF, İngilizce “Familial Mediterranean Fever” yani ailesel Akdeniz ateşi’nin kısaltılmış halidir.

Aşırı şiddetli karın ağrısı ile kendisini gösteren FMF Hastalığı, en çok İsrail, İspanya, Suriye, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerde çok sık rastlanılmaktadır. Çok şiddetli olduğunu söylediğimiz bu hastalığın vermiş olduğu ağrı, hastayı hareket ettiremeyecek, konuşturamayacak seviyede bir ağrıdır. Bu ağrının bu kadar şiddetli olması FMF Hastalığının çoğunlukla apandisit ve pankreas gibi hastalıklar ile karıştırılmasına neden olmaktadır.

FMF Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

FMF Hastalığı hangi bölüm bakar? Bu sorunun cevabı, FMF Hastalığına genetik hastalıkların araştırılması ve tedavi ile ilgilenen Romatoloji bölümüdür. Bu hastalığa maruz kalan veya bu hastalığın şüphesine sahip olan kişiler, teşhis ve tedavi için Romatoloji bölümüne gitmeleri gerekir.

FMF Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

FMF Hastalığının en belirgin belirtisi, az önce de bahsettiğimiz gibi çok şiddetli bir biçimde karında meydana gelen ve uzun süre dinmeyen ağrılardır. Bunun haricinde diğer FMF Hastalığı belirtileri ise şunlardır:

  • Ani başlayan havale derecesinde ateş
  • Şişkin ve gerilmiş bir halde bulunan testis torbası
  • Kaslarda meydana gelen kramplar
  • Kabızlık veya ishal görülmesi
  • Bileklerde şişkinlik ve bu şişkinliklere bağlı olarak meydana gelen ağrılar
  • Dizlerde oluşan kızarıklıklar
  • Şiddetli kas ağrıları

FMF Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

FMF Hastalığının tanısını koymak için FMF testi adı altında bir test yapılır. Ekstra özel bir test olmayan bu test, kişilerin normal kan vererek yapmış oldukları testler ile aynıdır. Testlerde aranan belirti ise Ekon 10 adı verilen bir genin akıbetidir. Eğer bu gen kan tahlilleri soncunda kanda çıkarsa, FMF Hastalığı ile ilgili bir problemin olduğu konusunda bir fikir oluşabilir. Fikrin oluşması ile de uygun tedavi yöntemlerine geçilir.

 

Benzer Konular