Frengi Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Frengi Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Frengi Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Frengi Hangi Bölüm Bakar, Frengi veya bir diğer adı ile sifiliz, bir bakteri türünün neden olduğu bulaşıcı ve kronik bir hastalıktır. Frengi hastalığı her 100 bin kişiden ortalama olarak 2,5 kişide görülen bir hastalıktır. Tarihten bu yana bilinen bir hastalık olan frengi, vücudun birçok yerinde etkili olabilmektedir.

Gerçek adı Sifiliz olan ve toplumumuzda “Frenklerin Hastalığı” anlamında kullanılan Frengi kelimesi daha çok bilinmektedir. Frengi, 16. YY da Avrupa ve Asya kıtalarında oldukça fazla görülen bir cinsel hastalık olmuştur.

Frengi tedavisinin son yıllarda daha da çeşitlenmesi ve bu noktada hastaların yaşam kalitesinin artmasına rağmen frengi hastalığına yakalanan hastaların sayısında artış yaşanmaktadır.  Bu duruma nende olan şeyler ise; ahlak kurallarının değişmesi, cinsel ilişkinin daha serbest bir hal almasıdır. Eğitim yetersizliği ve toplumsal göçler de frengi hastalığının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Frengi Hangi Bölüm Bakar
Frengi Hangi Bölüm Bakar görsel

Frengi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Frengi hastalığının tedavisi için birçok tedavi yöntemi ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle frengi hastalığına yakalanan kişilerin doktor muayenesine ihtiyaç duyması da kaçınılmaz olmaktadır. Frengi hastalarının sık sık dile getirdiği sorulardan biri olan Frengi hangi bölüm bakar? Sorusunun cevabı: Üroloji Bölümüdür. Duruma bağlı olarak da Jinekoloji yani Kadın Hastalıkları bölümünün de muayenesi gerekebilir.

Frengi Nasıl Bulaşır?

Frengi hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Frengi hastalığı cinsel yollar ile bulaşan bir hastalıktır. Frengi hastası ile girilen ilişki sonrasında hastalık sağlıklı olan kişiye de geçmektedir. Cinsel ilişki sırasında genital bölgeye temas olması durumundan vücutta var olan bir yaradan frengi bulaşır. Bu noktada anal ve oral yolla yapılan seks, bu hastalığının bulaşmasında etkili olan ana faktörlerdir. Bunun haricinde öpüşme sonucunda da frengi hastalığının bulaşma riski vardır.

Frengi hastalığı cinsel yol haricinde, anneden bebeğe bulaşma riski olan bir hastalıktır. Bu açıdan frengi hastası bir kadın hamilelik döneminde hastalığı bebeğe geçirerek bebeğin ölü doğmasına da sebebiyet verebilir. Hastalığın başka bulaşma şekilleri de vardır. Frengi hastasının kanının, sağlıklı bir kişinin yarasına temas etmesi ile de frengi bulaşabilir. Ancak bu bulaşma ihtimali son derece düşüktür.