Gırtlak Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Gırtlak Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Gırtlak ve Gırtlak Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Gırtlak Hangi Bölüm Bakar, Gırtlak, bir solunum ve ses organıdır. Gırtlak, tam olarak boynun ön soluk borusunun üst kısmında yer almaktadır. Kıkırdak, zar ve bağlardan oluşmuş olan gırtlak, basit bir kutu görünümünde olup çok önemli görevleri bulunmaktadır. Üst solunum yolunun bir parçası olan gırtlak aynı zamanda bir ses organıdır. Hem ses organı hem de üst solunum yolu parçası olan gırtlağın yapısı, solunum borusunun diğer bölümlerinde çok daha değişik yapıya sahiptir.

Gırtlak Hangi Bölüm Bakar
Gırtlak Hangi Bölüm Bakar görsel

Gırtlak İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gırtlak, oldukça önemli bir göreve sahip bir organdır. Gırtlak ile ilgili birçok rahatsızlık meydana gelebilir. Akut gırtlak iltihabı, kronik gırtlak iltihabı, Polip ve Nodüller, gırtlak kanseri, Larengotrakeobronşit, Gırtlak Difterisi gibi rahatsızlıklar gırtlak ile ilgili ciddi problemlerdir. Gırtlak hastalıklarının tedavisi için gırtlak hangi bölüm bakar? Diyorsanız, gırtlağı KBB Polikliniklerin yetkisi dâhilinde olduğunu okurlarımıza belirtelim.

Önemli Gırtlak Hastalıkları

Gırtlak Kanseri: Özellikle sigara kullanan insanlarda çok sık rastlanılan gırtlak kanseri, erkeklerde görülme olasılığı kadınlarda görülme olasılığından 10 kat daha fazladır. Haftalarca süren ses kısılmaları, gırtlak kanserinin ilk belirtisidir. Kuru öksürük ve öksürük sonrasında gelen kan damlaları ile birlikte birkaç hafta sonrasında soluk almada ve yutkunmadan çekilen güçlükler, Gırtlak kanserinin bir belirtisidir. Erken teşhis ve tedavi gerektiren gırtlak kanserinde geç kalınması halinde çok ciddi ölüm tehlikesi yaratmaktadır.

Akut Gırtlak İltihabı: Başta sigara dumanından etkilenmek olmak üzere, larenjit, nezle, grip gibi enfeksiyonlar akut gırtlak iltihabına neden olmaktadır. Sesin gereğinden fazla kullanılması (şarkı söyleme, tezahürat yapmak, bağırmak vs.) da gırtlak iltihabına neden olmaktadır.

Kronik Gırtlak İltihabı: Kronik gırtlak iltihabı çok uzun süreli bir gırtlak rahatsızlığıdır. Bunun nedeni ise gırtlağın tahriş olmasıdır toz, duman, tütün ve aşırı bağırma kronik gırtlak iltihabı nedenleri arasında yer alır.

Polip ve Nodüler: Ses telleri üzerinde mantara benzeyen bir kütle olarak yer alan Polip ve Nodüller, ses kısılmasına neden olur. Bunlar cerrahi müdahale ile çıkartılmaktadır.

Larengotrakeobronşit: Gırtlağın daralmasına yol açan ve kuru öksürüğe neden olan bakterilerden oluşmaktadır. Bu bakteriler, akciğere giden hava yollarını tıkar ve şişkinliğe sebep olurlar.