Grip Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Grip Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Grip Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Grip Hastalığına Hangi Bölüm Bakar, Grip her insanın mutlaka geçirmiş olduğu bir hastalıktır. Sıcak ve soğuk havalarda değişik belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Baş ağrısı, hafif ateş, halsizlik ve burun akıntısına neden olan grip, basit bir hastalıktır. Özellikle hava değişimlerinin yaşandığı bahar aylarında sıkça rastlanmaktadır. İnsanlar grip olduğunda genellikle hekime başvurmadan, hastalığın kendiliğinden geçmesini beklemektedir. Ancak bazı kişiler grip hastalığını ağır atlatmaktadır.

Hastalığı yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı ve halsizlikle geçiren hastaların mutlaka hekime başvurması gerekmektedir. Grip hastalığı ile ilgilenen tıp bölümü enfeksiyon hastalıklarıdır. İnsanların büyük çoğunluğu bu hastalıkla kendi başlarına mücadele etmektedir. Bitki çayları, C vitamini, dinlenmek ve ılık duş hastalığının bir numaralı doktorudur. Zayıf bünyelerde gribe karşı alınan hiçbir önlem işe yaramaz ve bu nedenle antibiyotik kullanılması gerekir.

Grip Hastalığına Hangi Bölüm Bakar
Grip Hastalığına Hangi Bölüm Bakar görsel

Grip Çok Kolay Bulaşır

Virüs kaynaklı ortaya çıkan grip, solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın en dikkat çekici özelliği çok kolay bulaşmasıdır. Gripli hastanın hapşırması dahi hastalığın diğer insanlara bulaşmasına yetmektedir. Bu nedenle grip olmasanız bile hastalığa karşı koruyucu önlemler alınmalıdır. C vitamini sıklıkla tüketilmeli ve bitki çaylarına ağırlık verilmelidir.

Hastalık hapşırmanın yanı sıra; öksürük, el sıkışma ve öpüşme ile de bulaşmaktadır. Yılın belirli dönemlerinde mutlaka grip salgınları görülmektedir. Özellikle okul ve iş hayatında bir kişinin grip olması, diğer insanlara hastalığın bulaşmasında yeterli olmaktadır. Grip, hastalığın ilk bir haftasında sağlıklı kişilere bulaşmaktadır. Elbette gribin masum olmadığı noktalar da bulunmaktadır. Dünya genelinde, grip sonucunda yılda ortalama 250 bin insan ölmektedir.

Grip Hastalığının Temel Belirtileri Nelerdir?

Grip genel olarak basit bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Buna rağmen bu hastalıktan ölen insanlar da vardır. hastalık 65 yaş üstü kişiler için ölümcül olabilmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan hastalar mutlaka enfeksiyon hastalıkları uzmanından yardım almalıdır. Bünyesi zayıf olan insanlar bu hastalığı ciddi şekilde geçirmekte ve epey zorluk yaşamaktadır. Grip belirtilei genel olarak bir hafta sürmekte ve ardından hastalığa dönüştürmektedir.

  • Yüksek ateş
  • Baş ağrısı
  • Titreme, terleme
  • Halsizlik, yorgunluk hissi
  • Bulantı, kusma, ishal
  • Eklem, kemik ve uzuv ağrıları