Hamilelik Hangi Bölüm Bakar

Hamilelik Hangi Bölüm Bakar

Hamilelik için Hangi Bölüm Bakar?

Hamilelik Hangi Bölüm Bakar, Hamilelik, bebeğin anne rahmine düşmesinden sonra bebeğin doğmasına kadar olan evredir. Bu süreç, annenin bebeğini taşıdığı bir süre olduğu için oldukça değerli ve önemli bir süreçtir. Bu dönem, hem anne sağlığını hem de bebek sağlığını doğrudan etkileyen bir dönemdir. Bu nedenle hamile olan bir anne adayı, hamilelik sürecini nasıl geçirmesi gerektiğini ve nasıl geçirmemesi gerektiğini bilmelidir. Bunun haricinde doktor kontrollerini de sık sık yapmalı ve bu konuda doğuma kadar doktor gözetiminde bir hamilelik süreci geçirmesi daha yararlı olacaktır.

Hamilelik Hangi Bölüm Bakar
Hamilelik Hangi Bölüm Bakar görsel

Hamilelik İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için bebeğin anne karnına düştüğü ilk anda ve hatta daha öncesinden sağlıklı bir süreç geçirmek gerekmektedir. Bu nedenle anne adayı olan kadınının, hamilelik sürecini nasıl geçirmesi gerektiği hakkında en net bilgileri doktorlardan alabilir. Hamilelik sürecinde beklenmedik durumların yaşanması halinde ise vakit kaybetmeden doktora girilmesi gerekir. Hamilelik dönemi ile ilgili akıllara takılan hamilelik hangi bölüm bakar? Sorusunun cevabı ise; Jinekoloji’dir. Jinekoloji, Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Poliklinikleri olarak da bilinmektedir. Anne adayının ilgili bölümlere gideren herhangi bir Kadın Doğum uzmanından destek alması önemlidir.

Hamilelilik Belirtileri Arasında En Erken Olanları Nelerdir?

Hamilelik, birçok belirti verebilen bir dönem içermektedir. Hamile olup olunmadığını anlamanın en kesin yolu ise Hamilelik Testinin yapılmasıdır.  Heyecanlı anne adayları için en erken hamilelik belirtilerine bakacak olursak;

  • Hamileliğin başlaması ile anne adayının yükü artar ve metabolizması da hızlanır. Bu da yorgunluğa yol açar.
  • Anne adayı hamile olduğu ilk andan itibaren vücudunda bir takım değişiklikler hisseder. Bu da memelerde büyüme ve hassasiyete neden olur.
  • En çok bilinen hamilelik belirtilerinden biri de mide bulantısı ve kusmadır.
  • Hamilelik ile birlikte iştah açılması görülür.
  • Özellikle hamileliğin oluşmasından sonraki hafta içerisinde sık sık tuvalet ihtiyacı doğar.
  • Baş dönmesi ve tansiyonun düşmesi de hamileliğin belirtileri arasındadır.
  • Psikolojik ve ruhsal değişimler de bu noktada hamilelik belirtisi olarak algılanmaktadır.
  • Döllenmenin oluşması ile birlikte hafif kanamalar meydana gelebilir. Buna yerleşme kanaması denilmektedir.