Havaleye Hangi Bölüm Bakar

Havaleye Hangi Bölüm Bakar

Havale (Nöbet) Rahatsızlığı Hangi Doktor Bakar?

Çocuklarda zaman zaman görülen havale, aileler için çok korku verici bir kavram olarak düşünülmektedir. Bunun sebebi ise havalelerin çoğunlukla ateşli havale şeklinde olmasıdır. . Bunun haricinde sara ve başka hastalıklarda da havaleler görülmektedir.

Havaleler Nasıl Oluşur?

Havaleler, beyinde var olan yanlış biyoelektrik sinyallerinin aniden vücuda yayılması sonucunda vücudun çeşitli şekillere girmesi ile oluşmaktadır.  Bu sırada şuur kaybının yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır. Vücutta kasılmalara, morarmalar ve gözlerin bir noktaya sabit olarak dikilmesi havalenin nedenidir. Beyindeki yanlış biyoelektrik sinyallerinin kesin bir nedeni olmayabilir. Bunun yanında genetik faktörler de havale için etkin neden olabilir. Menenjit, beyinde tümör gibi rahatsızlıklar da havaleyi tetikleyen nedenler arasında yer alır. Ayrıca kan şekerinin düşmesi, zehirlenmeler veya metabolik bozulmalar da havaleye sebep olabilir.

Havale veya bir diğer ismi ile nöbet geçiren bir çocuk için ilk aşamada anne ve babaların nasıl müdahale etmesi gerektiğini bilmeleri gerekir. Birazdan havale sırasında yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz ama öncesinde havale geçiren bir çocuğun hangi bölüme gitmesi gerektiğini belirtmek gerekir. Bu noktada havale hangi bölüm bakar? Diye merak eden ailelere, havale için Çocuk Hastalıkları bölümüne gidilmesi gerektiğini belirtelim.

Havale Hangi Bölüm Bakar
Havale Hangi Bölüm Bakar görsel

Havale Önceden Anlaşılır Mı?

Birçok aile çocuklarının havale geçirme olasılığına karşı gereken önlemleri almak istemektedir. Bu noktada havale önceden anlaşılır mı? Gibi konularda araştırmalar yapmaktadırlar.

Havaleler, birçok çocukta aniden gerçekleşir. Çok nadirde olsa bazı çocuklarda korkular, karın ağrısı, ışıklar görme gibi duyumsamalar olabilir. Bazı çocuklarda havale öncesinde huysuzluk ve sinirlilik gibi belirtiler de görülebilir.

Havale Sırasında Neler Yapılmalı?

Havale geçiren çocuklara ilk yardımın yapılması son derece önemlidir. Bu noktada havale geçiren hastayı ilk olarak yan yatırılmalı ve ağzından çıkan salya ve köpüğün gırtlakta birikmesi engellenmelidir. Toplumumuzda sıkça yapılan yanlışlar ise; hastanın ağzını zorla açmaya çalışmak, soğan koklatmak, dilini çekmektir. Hasta, havale sırasında dilini ısırabilir ancak dilini yutmak, havale sırasında yaşanmaz. Hasta eğer ateşli havale geçiriyorsa, ilaç veya soğuk su ile ateşinin düşürülmesine çalışılmalıdır. 5-10 dakikadan uzun süren havalelerde acil müdahale gereksinimi oluşmaktadır.