Hipertansiyona (Yüksek Tansiyon) Hangi Bölüm Bakar?

Hipertansiyona (Yüksek Tansiyon) Hangi Bölüm Bakar?

Tansiyon hastalıkları dahiliyenin alanına girmektedir. Tansiyonun normalden yüksek olması durumunda ortaya çıkan sağlık problemlerine hipertansiyon denilmektedir. Hipertansiyon, değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Dahiliye bölümünden sık sık randevu alınarak kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Tansiyonu yükseltme riski bulunan gıda ve durumlardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.

En sık görülen sağlık sorunlarının başında hipertansiyon gelmektedir. Kan basıncının yüksek olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişide hipertansiyon hastalığı bulunmaktadır. Hipertansiyon tedavi gerektiren bir sağlık sorunudur. Etkin tedavi yöntemi ile hastaların sağlığına kavuşması mümkündür. Genellikle genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan hipertansiyon hastalığını aşırı tuz tüketimi de tetiklemektedir.

Hipertansiyon Sürekli Kontrol Altında Tutulmalı

Yüksek tansiyonun kesin nedeni tam anlamıyla bilinmemektedir. Bazı hastalarda hipertansiyonu tetikleyen etken belirsizdir. Sürekli olarak kontrol altında tutulması gereken hipertansiyon insan sağlığı açısından ciddi risk unsuru oluşturmaktadır. Ani yükselen tansiyon beyin kanaması ve felçlere neden olmaktadır.

Damarlar içerisindeki kanın aşırı yüksek basıncı hipertansiyon olarak isimlendirilmektedir. Kanın damarlara yaptığı basınç, iç yüzeylerde hasarlara yol açmaktadır. Ayrıca organları besleyen damarlarda tıkanma, yırtılma ya da genişleme oluşabilmektedir. Kanın yavaş pompalanmasına bağlı olarak düşük basıncın etkisi ile oluşan hipotansiyon zararsızken, hipertansiyonda durum tam tersidir. Tedavi göz ardı edilmemeli ve hastalık daima kontrol altında tutulmaya çalışılmalıdır.

Sessiz Düşman “Hipertansiyon”

Hipertansiyon hastaları vücutlarında ciddi bir tehlike barındırmaktadır. Sessiz düşman olarak da isimlendirilen hipertansiyon, aniden gelişmesi ve hızlı şekilde yükselmesi sonucunda hayati tehlikelere neden olmaktadır. Bu hastalık o kadar sinsidir ki, kalbe, böbreğe, beyine ciddi zararlar verebilmektedir. Dolaşım sisteminde kan basıncının aşırı derecede yüksek olması, damarlar üzerinde tahribata neden olmaktadır.

Yüksek tansiyon hastalığı olan insanlar, tansiyonlarını mutlaka düzenli aralıklarla ölçtürmelidir. Nefes darlığı, baş dönmesi yapan hipertansiyon bunların yanında; burun akıntısı, yorgunluk, kulak çınlaması, bacaklarda şişlik, yürüme zorluğuna neden olmaktadır. Hastalığın seyrinin ilerlemesi böbrek yetmezliği sorununu da doğurmaktadır. Organ hasarlarından korunmak için gerekli kontrollerin aksatılmadan zamanında yapılması gerekmektedir.