Hipotansiyona Hangi Bölüm Bakar

Hipotansiyona Hangi Bölüm Bakar

Hipotansiyona (Düşük Tansiyon) Hangi Doktor Bakar?

Dahiliye yani iç hastalıkları bölümünün alanına giren düşük tansiyon diğer adıyla hipotansiyon, tansiyonun normal değerinin altına düşmesini ifade etmektedir. Düzenli muayenelerle düşük tansiyona neden olan etkenlerin saptanması ve mümkün olduğunca bu etkenlerden uzak durulması gerekmektedir. Kan basıncının düşük olması durumu olan hipotansiyon, sınır olan 9/6 seviyesinin altına düşmesi hipotansiyon olarak isimlendirilmektedir.

Düşük tansiyon ciddi sorun yaratmamakta ve herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Halk arasında bilinen tuzlu ayran düşük tansiyonun en güzel ilacıdır. Ancak bu tansiyonun düşmesinin risk unsuru oluşturmadığı anlamına gelmemektedir. Genel olarak tansiyonu düşük fakat belirli seviyede olan insanlar risk grubunda yer almamaktadır. Bunun yanı sıra tansiyonun aniden ve hızlı olarak düşmesi durumunda tıbbi müdahalede bulunulması gerekmektedir.

Hipotansiyona Hangi Bölüm Bakar
Hipotansiyona Hangi Bölüm Bakar görsel

Hipotansiyon, Başka Bir Hastalığın Habercisi Olabilir

İstisnai durumlar her alanda olduğu gibi düşük tansiyonda da söz konusudur. Hipotansiyon kimi zaman başka bir sağlık probleminin habercisi olabilmektedir. Bu etkenin araştırılması için mutlaka düzenli olarak dahiliye uzmanına başvurulması gerekmektedir. Aksi takdirde vücudun vermiş olduğu uyarı sinyalleri çözümlenemez.

Yaşlılarda tansiyonun düşük çıkması beyne ve kalbe yeterli miktarda kan akışı sağlanamadığının göstergesidir. Kronikleşen düşük tansiyona müdahaleye gerek yoktur. Dikkat edilmesi gereken tansiyondaki ani düşüşlerdir. Aniden düşen tansiyon baş dönmesi, halsizlik ve bayılmalara neden olmaktadır. Bu aynı zamanda kan akışının yetersiz olduğu, hayati organların yeterince beslenemediği anlamına gelmektedir.

Tansiyon Düştüğünde Yapılacaklar

Tansiyonu düşen kişilerin yapması gereken bir takım uygulamalar bulunmaktadır. genel olarak tansiyon seviyesi düşük olan insanların herhangi bir tedavi veya uygulamaya ihtiyaçları bulunmamaktadır. Ancak aniden tansiyon düşmesi yaşanıyor ve ardından halsizlik, bayılma, baş dönmesi sorunları ortaya çıkıyorsa hastanın dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Tansiyon seviyesi düşmeden gerekli önlemlerin alınması önemlidir. Böylelikle tansiyonun düşmesinin önüne geçilebilmektedir. Tansiyonun düşmesini engelleyen uygulamalar;

  • Bol su tüketimi
  • Yemeklerde aşırıya kaçmadan tuz tüketimi
  • Aç kalmamaya dikkat etmek
  • Ara öğünlere önem vermek
  • Gece yatmadan önce soğuk duş almak
  • Ani hareketlerden uzak durmak
  • Düzenli olarak yürüyüş, jimnastik ve spor egzersizleri yapmak