Horlamaya Hangi Bölüm Bakar?

Horlamaya Hangi Bölüm Bakar?

Horlamaya Hangi Bölüm Bakar?

Horlama, insanın gece uyurken ki nefes alışverişlerinde hava yolundan darlık yaşanması nedeniyle ortaya çıkardığı bir gürültü sesidir. Horlama yetişkin insanların yaklaşık %45’inden görülebilir. Horlama her insanda görülebilen bir rahatsızlık olsa da erkeklerde ve kadınlarda daha çok görülmektedir. Bununla birlikte horlama yaşla doğru orantılı olarak artabilir.

Horlama Neden Olur?

Küçük dil, dil kökü, yumuşak damak ve bademciklerin geniz bölgesi ile birleştiği alan kendiliğinden daralma özelliğine sahip ola bir alandır. Uyku sırasında bu bölgedeki kasların hareketsizliğine bağlı olarak gevşemesi sonucunda hava geçiş yolu da daralmaktadır. Havanın dar olan bölgeden geçiş sırasında da titreşim meydana gelir ve bu durum sonucunda da horlama gürültüsü dışarıya yansır. Çocuklarda geniz eti ve bademciğin boyutu çok daha fazladır. Bu nedenle çocuklarda horlama çok sık görülebilir. Bununla birlikte şişmanların boyun dokusu kalın ve yağlı olması sonucunda da hava yolu daraldığı için şişmanlarda da horlama rahatsızlığı meydana gelebilir.

Burun tıkanıklığı yaşan kişiler, havayı ciğerlerine çekebilmek adına geniz etlerinde olağandan fazla vakumlama yapabilir. Bu vakum sırasında boğazda büzüşmüş olan dokuları hava yoluna doğru çekmektedir. Bu durumda burun tıkanıklığı, burunda herhangi bir problemi olmayanlarda bile horlamaya neden olabilmektedir.  Alkol ve sakinleştirici ilaçların kullanılması kas gevşemesine neden olabilir. Bu durum horlamaya direkt olarak etki edebilir.

Horlama İçin Hangi Doktora Gidilir?

Horlama, solunum düzensizliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Son dönemlere kadar horlamanın anormal bir durum yaratmadığı ve herhangi bir zarara yol açmadığı fikri vardır. Ancak son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda basit horlamanın, gece boyunca enerji tüketimini arttırdığını buna bağlı olarak da gün içerisinde halsizlik ve uyuklamalara yol açtığı ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra psikolojik ve sosyolojik etkenler de horlamanın bir sorun olabileceği gerçeğini ortaya koyar. En basit anlamı ile evinizde uyurken bile eşinizin ve diğer yakınlarınızın horlamanızdan rahatsız olabileceklerini ve bu durumunda sizi rahatsız edebileceğini bilmek gerekir.

Horlama tedavisi görmek isteyenlerin horlamaya hangi bölüme bakar? Sorusuna yanıt bulmak isteyenler için horlama problemi olanların KBB polikliniklerinde tedavi alabileceklerini belirtmek gerekir.