İdrar Yolu Enfeksiyonuna Hangi Bölüm Bakar?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Hangi Bölüm Bakar?

Ülkemizde en sık görülen enfeksiyon problemlerinden biri olan idrar yolu enfeksiyonu, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir enfeksiyonel hastalıktır. Tüm iltihap ve enfeksiyon problemleri sıralamasında ilk sırada yer alan idrar yolu enfeksiyonu, yılda 1 milyon kişiden birinde görülebilen bir problemdir. Bu da her 8-9 kişiden birinin idrar probleminin yaşandığını göstermektedir.

Ülkemizde  yazılan reçetelerin ’luk bir kısmını idrar yolu ile alakalı enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu yüzden idrar yolu enfeksiyonları üzerinde durulması gereken ciddi bir rahatsızlıktır.

İdrar Yolu Enfeksyonu İçin Hangi Doktora Gidilir?

İdrar yolu enfeksiyonu hastalığına maruz kalmış ya da bu şüpheye düşmüş kişilerin başvuracağı bölüm, Nöroloji’dir.

İdrar yolu enfeksiyonunun yaşanması soncu bu kliniklerde derece ve aşamasına göre tedaviler uygulanır. Lakin bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonun ilerlemesi ile birlikte böbreklerde ve mesanede bir takım işlevsel bozukluklar meydana gelebilir. Böbrek fonksiyonlarını etkileyen böyle bir durum sonucunda üroloji bölümü haricinde nefroloji bölümüne de başvurmanız gerekebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisine başlanılmadan önce idrar yolu enfeksiyonu teşhisi için idrar tahlili, idrar kültürü ve kan tahlillerinin yapılması gerekmektedir. Testler sonucunda çıkan sonuçlara uygun bir tedavi yöntemi seçilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan bakteri çeşidi hemen hemen tüm hastalarda aynıdır. E-coli adı verilen bakteri, tüm idrar yolu enfeksiyonlarının %95’inde etkili olan bakteridir. Bu nedenle birçok hastanın reçetesine bu bakteriyi yok etmeye yönelik tedaviler için kullanılan ilaçlar yazılmaktadır. Enfeksiyonun ilerlemiş olması soncunda böbrek ve mesane gibi organlar risk altında olacağı için hastanın gözlem altında tutularak enfeksiyonların temizlenmesi için tedavi süreci başlatılır.

İdrar yolları enfeksiyonlarının ağır geçen tipleri, üretra darlıkları, mesane hasarları, böbrek yetmezliği ve böbrek iltihabı gibi pek çok sorunun da ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Ancak hastalığın erken tedavisine başlanılması durumunda enfeksiyon, alt üreter sistemde kalacağı için temizlenmesi de daha kolay olacaktır. Ancak olası bir gecikme durumunda oluşan idrar yolu enfeksiyonu, üst üreten sisteme yayılacağı için tedavi süreci de uzayabilir.

 

saç ekimi
saç ekimi merkezleri