İnce Bağırsak Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

İnce Bağırsak Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

İnce bağırsaktan oluşan sağlık sorunlarına genel cerrahi bölümü bakmaktadır. Vücut sağlığının en önemli organlarından olan ince bağırsakta zaman zaman problemler ortaya çıkabilmektedir. Yaşanan sağlık sorunlarının temelinde ise genellikle tıkanıklıklar yatmaktadır. Sorun beslenmeyi etkilediği gibi, boşaltım sorunlarına da neden olmaktadır. Bunların yanı sıra ince bağırsakta yaşanan sorunlar ciddi karın ağrılarına sebebiyet vermektedir.

İnsanlar genellikle ince bağırsakta meydana gelen sorunu tespit edememektedir. Karın ağrısı ve tuvalete çıkamama şikayetleri ile hekime başvuran hastalar, bir takım tetkitlerin yapılmasının ardından bağırsaklarında sorun olduğunu öğrenmektedir. Ağrının yanı sıra rahatsızlık veren şişkinlik durumu hastaların günlük hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. İnce bağırsaktan kaynaklanan sağlık sorunları geçici olabildiği gibi ciddi boyutlara da ulaşabilmektedir. Bu nedenle geç kalmadan genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekmektedir. hekime gitmede geç kalınması sorunun ilerlemesine neden olmakta ve ağrıların şiddetlenmesini tetiklemektedir.

İnce Bağırsak Sorunları Tıkanıktan Kaynaklanır

Genel cerrahi bölümünün baktığı ince bağırsak hastalıkları kişinin sindirim sistemini ciddi boyutlarda etkilemektedir. Genellikle tıkanıklığa bağlı olarak işleyişi bozulan ince bağırsak oldukça hassas yapıdadır. Öncelikle tıkanıklığın net yeri ve nedeninin anlaşılması gerekmektedir.

Karın ameliyatı olan hastalarda ilerleyen süreçlerde ince bağırsak sorunlarının görülme riski yüksektir. Yapışıklıkların ortaya çıkması ve bağırsakları etkilemesi sonucunda bağırsak yolunda tıkanıklık meydana gelmektedir. Bu durum ince bağırsak sorunlarının en temel nedenidir. Kapalı ameliyatlarda açık ameliyatlara kıyasla daha az yapışıklık oluşmaktadır. Ameliyat sonrası ortaya çıkan yapışıklığın kesin olarak önlenmesi mevcut imkanlar dahilinde mümkün değildir.

İnce Bağırsak Tıkanıklığının Belirtileri

İnce bağırsaklarında tıkanıklık gelişen hastaların, sindirim sistemi olumsuz yönde etkilenmektedir. Özellikle dışkılama problemleri ortaya çıkmaktadır. İnce bağırsakta yaşanan sorunların çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Hastalar baskın bir karın ağrısı çekmektedir. Bulantı ve kusma ince bağırsak sorunlarının temel belirtileri arasında bulunmaktadır. Dışkılamanın yapılamaması hastanın midesini bozmaktadır.

İnce bağırsak tıkanıklıklarında hastalar dışkılama yapsa dahi gaz çıkaramazlar. Buna bağlı olarak karın bölgesinde aşırı bir şişkinlik meydana gelmektedir. Hastaların ağrıları hafifletmek adına damardan sıvı verilmektedir. Tuvalete çıkamama kabızlıktan ziyade bagırsak sistemindeki tıkanıklığında habercisi olabilmektedir.